Hudobný altánok v Sade SNP v centre Žiliny po oprave otvorený


Foto: Hudobný altánok v Sade SNP v centre Žiliny po oprave otvorený
Galéria: 3 fotky

Žilina 15. 7. 2014 – Hudobné stredy, ktoré sú súčasťou Žilinského kultúrneho leta, spríjemnia počas letných mesiacov Žilinčanom i návštevníkom nášho mesta stredajšie podvečery. Živú hudbu si budete môcť vychutnať vo vynovenom Hudobnom altánku v Sade SNP v centre mesta, ktorého renováciu zabezpečili Mesto Žilina a Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra. Slávnostné otvorenie altánku za účasti primátora mesta Žilina Igora Chomu odštartovala Dychová hudba Fatranka.

Slávnostné otvorenie zrenovovaného Hudobného altánku v Sade SNP sa uskutočnilo v utorok 15. júla 2014 za účasti primátora mesta Žilina Igora Chomu. Otvorenie spríjemnila Dychová hudba Fatranka, ktorá týmto vystúpením zároveň odštartovala Hudobné stredy, ktoré sú súčasťou Žilinského kultúrneho leta 2014.

„Už bolo potrebné, aby sme v našom najstaršom mestskom parku, ktorý je aj najbližším parkom k železničnej a autobusovej stanici, opravili našimi predchodcami zanedbaný altánok. Vďaka hudbe, ktorú začujú všetci okoloidúci, či už Žilinčania alebo turisti, dokazujeme, že Žilina je kultúrnym mestom,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.

Finančné zdroje na renováciu altánku boli získané z rozpočtu OOCR Malá Fatra, ktorá celú rekonštrukciu zabezpečovala. Celkové náklady boli vo výške 11 277,65 € (z čoho 10 341,65 € bola oprava altánku a 936 € predstavuje výmena rozvodnej elektrickej skrine). Vykonali sa nasledovné práce: odstránenie lamelového podhľadu a starých svietidiel vrátane káblových rozvodov, oprava a vymaľovanie stropu (kopule) altánku, vyčistenie stavebnej konštrukcie z umelého kameňa, oprava poškodených, znehodnotených časti konštrukcie z liateho terazza, oprava zábradlia (vyrovnanie, doplnenie chýbajúce časti, očistenie od starých náterov a nový náter v pôvodnej farbe), vymenenie poškodených častí kamenného obkladu schodiska. Okrem toho sa v Sade SNP opravilo 20 ks košov na odpadky. Celkovú opravu altánku a mobiliáru zabezpečovala firma KYWITECH s.r.o., kovovýroba a jej subdodávatelia Milan Martinove Inwo – Demolácia a zemné práce. Kamenárske práce vykonávala firma GRANITI s.r.o. V najbližších dňoch bude Hudobný altánok ešte nanovo osvetlený.

Hudobný altánok bol vybudovaný za prvej republiky, kedy v ňom hrávala Vojenská hudba žilinskej posádky. Po druhej svetovej vojne slúžil altánok na prezentáciu podnikových dychových hudieb. V posledných troch rokoch hrávajú v altánku každú stredu počas Žilinského kultúrneho leta rôzne dychové hudby.

zdroj: TS Mesto ŽilinaPrečítajte si viac: