Platan v Budatínskom parku získal ocenenie Strom roka 2016


Foto: Platan v Budatínskom parku získal ocenenie Strom roka 2016 Foto: pmza.sk

Najstarší a zároveň najväčší strom v Budatínskom parku je platan, ktorého vek je asi 270 rokov. Nasadili ho v roku 1745, keď sa vtedajší majiteľ panstva, gróf Ján Sugoň rozhodol, že pristúpi k úpravám v okolí hradu. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. Tento platan včera získal titul Strom roka 2016 vo verejnej ankete nadácie Ekopolis a to vďaka 2 488 hlasom. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo 7. júla. Strom sa bude už o rok uchádzať o víťazstvo v súťaži Európsky strom roka.

Nadácia Ekopolis v spolupráci s hlavnými partnermi, ktorými sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Slovenská agentúra životného prostredia, realizovala v roku 2016 v poradí už štrnásty ročník ankety.

V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní. Aj keď sú rovnako starí, každý z nich mal iný osud. Ten väčší z bratov je zdravý, mohutný a krásny a v živote mu išlo všetko ľahko. Druhý musel bojovať s chorobou, preto je nižší a slabší. Sú to však bratia, zostali vedno a pomáhajú si.

Všetky tri víťazné stromy získajú dendrologický posudok a finančný príspevok na ošetrenie v hodnote 300 eur. 


Výsledky verejnej ankety Strom roka 2016

1. miesto - Platan javorolistý - 2 488 hlasov
Budatín, okres Žilina, vek: 270 rokov, obvod: 603 cm, výška: 27 m

2. miesto - Lipa malolistá - 2 034 hlasov
Spišské Bystré, okres Poprad, vek: 200 rokov, obvod: 597 cm, výška: 17 m

3. miesto - Pagaštan konský - 1 929 hlasov
Malý Cetín, okres Nitra, vek: 165 rokov, obvod: 307 cm, výška: 20 m

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: