Stanica Žilina-Záriečie - program na november 2016


Foto: Stanica Žilina-Záriečie - program na november 2016 Foto: stanica.sk

utorok 1. 11., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can
Hedi (r.  Mohamed Ben Attia)

Debut tuniského režiséra a scenáristu Mohameda Ben Attiu je príbehom introvertného mladíka Hediho, ktorý sa má čoskoro oženiť s pôvabnou nevestou, ktorá mu bola pridelená na základe rodinného dohovoru. Muž trpiaci pod diktátom citovo manipulatívnej, hyperprotektívnej matky však vďaka stretnutiu so slobodomyseľnou tanečnicou Rym postupne nachádza odvahu postaviť sa rodinným očakávaniam a konvenciám. Múdro napísaný, od sentimentu celkom oslobodený film, ktorý dokáže v detailoch a náznakoch prezradiť o arabskej jari a porevolučnom Tunise viac, než mnohé politické komentáre.

Hedi (Inhebbek Hedi) – Mohamed Ben Attia / Tunis, BE, F / 2016 / 88 min / české titulky

streda 2. 11., 17.00

prednáška
Agáta Schindler: Kandidát smrti hrával v Grandhoteli v Žiline

Komponovaný večer „Pocta Karolovi Elbertovi a obetiam 2. svetovej vojny“ pripomenie perzekvovanie a zabíjanie skladateľov a hudobníkov v rokoch 1933 – 1945. Táto tragická časť dejín niesla v sebe zložité osudy, na ktoré sa dnes zabúda. Karol Elbert (1911 – 1997) bol jedným z mála slovenských skladateľov, ktorý sa vrátil z koncentračného tábora – počas vojny prešiel štyrmi tábormi smrti. Vhľad do problematiky zložitej doby na Slovensku počas rokov 1938 – 1945 na osude Karola Elberta vnesie hudobná teoretička Agáta Schindler. Po prednáške bude nasledovať koncert, na ktorom zaznejú kompozície K. Elberta a ďalších prenasledovaných alebo zabitých skladateľov, ako aj úplne nové skladby skomponované pri príležitosti podujatia.

streda 2. 11., 19.00

koncert
Kompozičné laboratórium: Pocta Karolovi Elbertovi a obetiam 2. svetovej vojny

Podujatie venované pamiatke perzekvovaným a zabitým skladateľom a hudobníkom v rokoch 1933 až 1945. Jedným z mála navrátivších z koncentračných táborov bol aj slovenský skladateľ Karol Elbert (1911 – 1997), ktorý prešiel štyrmi tábormi smrti. Poznáme ho skôr ako tvorcu populárnej piesne, no na koncerte zaznie jeho zriedka hrané dielo Malá panychída nad zrúcaninami varšavského geta – Smútok za Ester (na básne Ivana Mojíka). Dramaturgia koncertu dáva priestor na Slovensku málo hraným, zato kvalitným kompozíciam od prenasledovaných alebo zabitých skladateľov –  klavírnej partite Erwina Schulhoffa, trom piesňam pre soprán a klavír Paula Arona alebo violončelovej sonáte Mieczysława Weinberga. Pre príležitosť koncertu boli skomponované nové skladby od Daniela Chudovského a Miroslava Tótha.

štvrtok 3. 11., 18.00

diskusia
Koniec Európskej únie? A čo potom?

Európa sa  nachádza v turbulentnom období: Brexit, migrácia, terorizmus, populizmus či nacionalizmus. Toto všetko sú dnes výzvy, ktoré stoja pred EÚ a Slovenskom. Iveta Radičová a Michal Havran, spolu s hosťami, budú diskutovať o tom, aká je naša budúcnosť v Európe.

piatok a sobota, 4. a 5. 11., 19.00

tanečné divadlo
Clara Furey, Peter Jaško (Can, Sk): Untied Tales (The Vanished Power of the usual Reign)

Veľmi jemné, snové, no energiou a napätím nabité predstavenie o domove, múroch, ich rozbíjaní a živote spolu, v ktorom sa stretli tanečníci z dvoch kontinentov. Kanaďanka Clara Furey, nedefinovateľná a nekompromisná umelkyňa, ktorá okrem tanca pracuje ako hudobníčka, herečka, performerka, alebo scénická výtvarníčka, sa v tomto projekte spojila s Petrom Jaškom, ktorý po VŠMU odišiel študovať do Bruselu na P.A.R.T.S., kde neskôr spoluzakladal Les SlovaKs Dance Collective.

Poetické i temné predstavenie sa rozvíja ako legenda. Rozpráva o stretnutí s druhým, o obrovskom utrpení a veľkých zázrakoch. Halucinogénny svet, v ktorom človek nikdy nie je tak sám, ako by si myslel a kde existuje to, čo oči nevidia.

sobota a nedeľa, 5. a 6. 11., 10.00 – 17.00

kutilská dielňa pre ženy
Do-it-herself: Výroba lampy

Tmavé mesiace prichádzajú a my si svoje domovy zútulníme vlastnoručne vyrobenými lampami. Je na každej účastníčke, či si vyrobí stolnú alebo stropnú lampu, alebo svietidlo zavesené na stene. Počas popoludnia získate vhľad do interiérového osvetlenia, dizajnovania a konštruovania. Workshop bude trvať jeden deň a môžeme si vybrať, či prídete v sobotu alebo nedeľu. Komunikačným jazykom bude angličtina. Prihlasovanie: nienke@stanica.sk.

sobota 5. 11., 16.00

bábkové divadlo pre deti a dospelých
Divadlo Líšeň: Anjeli z lesa

Scénická poézia, koncert s bábkami. Kratšie divadelné predstavenie pre deti aj dospelých vzniklo na motívy rómskej rozprávky „Andělé“ z knihy Eriky Manuš Pekloneberáj. Rozprávkový príbeh je o dievčatku, bytostiach z lesa a anjeloch. Základom scény je kufor upravený ako zvukový nástroj, ktorý predstavuje tiež les. Z kufra-lesa vystupujú lesné bytosti – okrem bábok aj celkom prosté veci – konáre, korene, tráva a šišky, ktoré sa vo fantázii diváka premieňajú na magické bytosti. Všetky sa stretávajú s dievčatkom. Jej hra na píšťalku privoláva vtákov a tí sa menia na anjelov. Za svoju hru dostane od nich dar… Po predstavení nasleduje tvorivá dielňa pre divákov.

nedeľa 6. 11., 19.00

prednáška
Whiskyho cestovateľské kino: Rumunsko, Moldavsko, Podnestersko, Ukrajina

Vysoké hrebene rumunskej Transylvánie aj ukrajinskej Podkarpatskej Rusi, bohom zabudnuté Moldavsko, pelikány v obrovskej delte Dunaja či dusná atmosféra odštiepeneckého regiónu Podnestersko plného ruských vojakov… Aj o tomto bude reč na ďalšom pokračovaní Whiskyho cestovateľského kina.

pondelok 7. 11., 10.00 – 16.00, Nová synagóga

konferencia
Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku

V Žiline sa uskutoční druhý ročník konferencie venovanej židovskému kultúrnemu dedičstvu na Slovensku. Je organizovaná Židovským kultúrnym inštitútom v spolupráci s žilinským občianskym združením Truc sphérique a bude prístupná odbornej verejnosti. Cieľom celodennej konferencie je výmena informácií o projektoch a problematike záchrany a obnovy židovského dedičstva. Stretnú sa na nej zástupcovia štátnych aj židovských komunitných inštitúcií, občianski aktivisti a odborníci pôsobiaci v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva na Slovensku. Podrobný program konferencie nájdete na stránke www.novasynagoga.sk.

pondelok 7. 11., 18.30

diskusia Fedora Blaščáka
Nemecko (a Európa, a my)

Ďalšia debata v rámci „európskej“ diskusnej minisérie bude o Nemecku. Reč bude najmä o dejinách a politike, lebo postoje nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v zásadných otázkach európskej aj svetovej politiky sú kľúčové aj pre budúcnosť Slovenska. O tom, ako funguje nemecká politika, prečo a ako sa Nemecko stalo morálnym kompasom svetovej politiky a čo možno očakávať od Nemcov po voľbách v roku 2018, budeme hovoriť s dvoma špičkovými odborníkmi na túto problematiku.

Diskutujú: Igor Slobodník, bývalý veľvyslanec SR v Berlíne a štátny tajomnik na ministerstve zahraničných vecí, dnes veľvyslanec MZV pre migráciu a Vladimír Handl, expert na zahraničnú politiku Nemecka z Ústavu mezinárodních vztahů v Prahe, učí tiež na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a na New York University in Prague. Moderuje Fedor Blaščák.

utorok – streda, 8. – 9. 11.

Filmový festival inakosti

Filmový festival inakosti vznikol, aby kultivovane, prezentovaním kvalitných diel svetovej a domácej kinematografie, zabával filmových fanúšikov, hetero i neheterosexuálnych, „zbrojil“ proti homofóbii a xenofóbii, podnecoval spoločenskú diskusiu a riešenie problémov stále prehliadanej LGBTI minority na Slovensku.

Festival má len dve kritériá výberu – prezentuje umelecky hodnotné filmy, tematicky spojené s LGBTI komunitou. Tak pestré, ako skupina ľudí, ktorá pod zastrešenie Inakosť spadá, je aj žánrové rozhranie ponúkaných filmov – staršie snímky, ktoré znamenali prelom v nazeraní na komunitu, alebo posunuli hranice filmového jazyka. Najnovšie filmy, ktoré získavajú uznanie na svetových festivaloch. Hudobné filmy, umelecké, sociálne dokumenty, ale napríklad aj animované snímky. Preto si môžete byť istý, že na tomto festivale sa nudiť nebudete.

Počas dvoch dní uvidíte filmy Krajina búrok, Chlapčica, Pasolini, IDentity, Odchádzame z tejto krajiny a Transit Havana.

štvrtok 10. 11., 20.00

koncert
Midi Lidi, Lazer Viking / Sabrehart

Trochu elektro, trochu pop, no v prvom rade kapela, ktorá výborne funguje naživo. Midi Lidi, na čele s charizmatickým frontmanom Petrom Marekom, vydali tento rok album Give Masterpiece a Chance! a v rámci veľkého česko-slovenského turné prídu novinku predstaviť aj do Žiliny. Hosťom koncertu bude Lazer Viking, odpichnutý sólo projekt frontmana skupiny Wild Tides Jakuba Kaifosza s podporou britského hudobníka Sabrehart.

piatok 11. 11., 19.00

tanečné predstavenie
Gyula Cserepes: SELFY

SELFY je projekt, ktorý vznikol ako autorova snaha o sebareflexiu, ktorým však chce vyvolať rovnaké otázky aj u diváka. Predstavenie, kde divák a performer zdieľajú ten istý priestor v tesnej blízkosti, kde zážitok prevalcuje príbeh. Gyula tancuje na tenkej hranici medzi tranzom a vedomou reprezentáciou.

SELFY je interaktívne tanečné predstavenie. Tým, že sú ľudia na scéne a performer sa pohybuje medzi nimi, spochybňuje tradičnú úlohu diváka, jeho slobodu a anonymitu. Stále je však na ňom, ako sa rozhodne reagovať – či ostane ticho v bezpečí, v dobre známej pozícii pasívneho pozorovateľa, alebo sa nechá vziať na cestu do neznáma.

sobota 12. 11., 16.00

premietanie a dielňa pre deti
Kino Kukadlo: Prvý sneh

V novembrovom Kine Kukadlo po prvý raz predstavíme český festival Anifilm, kde sa každý rok stretáva aj množstvo zaujímavých filmov pre deti. Viaceré z detských filmov tohtoročného výberu sprevádzal úspech a festivalové ocenenia. Ich technikám dominuje tradičná česká špecialita – bábková animácia, ktorá je poňatá veľmi veľkoryso, na vysokej výtvarnej aj animátorskej úrovni.

Pásmo krátkych filmov Ozveny Anifilmu 2016 uvedieme aj zakončíme malým snežením z detského filmového archívu Stanice a jednoduchou dielňou GIF-animácie. Inak povedané: skutočného Martina na bielom koni vám v tento deň nevieme zaručiť, ale ako animovať sneh alebo koňa sa tu budete môcť zaučiť!

nedeľa 13. 11., 20.00

koncert
The Blessed Beat

The Blessed Beat je taliansko-slovenská kapela, v ktorej sa stretli tri muzikantské osobnosti: David Kollar (Sk) – gitara, elektronika, Paolo Raineri (Ita) – trúbka a Simona Cavina (Ita) – bicie, elektronika. Hudba The Blessed Beat absorbuje a odzrkadľuje množstvo hudobných nálad (jazz, elektronika, improvizovaná hudba) a udržuje si závideniahodný individualizmus a vysoko kvalitnú úroveň, ktorá spája hudobnú kreativitu s veľmi dynamickým a hlbokým obsahom. Koncert je súčasťou turné k novému albumu Mermain in Venice.

utorok 15. 11., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can
Toni Erdmann (r. Maren Ade)

Život učiteľa Winfrieda Conradiho plynie v absolútnej rutine, ktorú mohutný muž len občas naruší svojou pubertálnou vášňou – drobným žartovným prestrojením. Po tom, čo mu zomrie jediný verný druh, slepý pes, sa Winfried rozhodne venovať celú pozornosť svojej dcére Ines, ktorá všetko podriadila kariére. Po neúspešnom pokuse o kontakt mení Winfried stratégiu. Čo nemôže dosiahnuť ako neúspešný otec, to môže docieliť jeho neforemné alter-ego, nemecký ambasádor a životný kouč Toni Erdmann.

Prenikavá a nesmierne vrstevnatá tragikomédia o zblížení otca a dcéry, o generácii singles, o svete očividných rozdielov a o tom, že najťažšou vecou v živote je nestratiť humor.


Toni Erdmann – Maren Ade / D, AT / 2016 / 163 min / české titulky

streda 16. 11., 18.00

diskusia Fedora Blaščáka
Stredná Európa ťa nemiluje

V predvečer výročia Novembra 1989 uzavrieme našu európsku sériu diskusiou o peripetiách, kolíziách aj krízach krajín V4 pri hľadaní si svojho miesta v Európe. Na prvý pohľad to vyzerá, ako keby nikdy nebolo lepšie. Český premiér je priateľom slovenského premiéra, ten je zas priateľom maďarského a ten je dobrý kamarát so šéfom poľskej vládnej strany. Poslední dvaja sa najnovšie Európe vyhrážajú „kultúrnou kontrarevolúciou“. A všetci spolu sú priateľmi kohézie a nepriateľmi bruselského diktátu. Ako si 27 rokov po demokratických zmenách krajiny strednej Európy vysvetľujú demokraciu? O čo im ide? Ktorá z nich prežije koniec EÚ, ak nastane, najlepšie?

štvrtok – sobota, 17. – 19. 11.

cestovateľský festival
Cestou necestou

Trojdňový maratón cestovateľských prednášok zo všetkých kútov sveta. Vo štvrtok porozpráva Peter Hoferek o svojej ceste na Filipíny, Katka Martinčeková o skúsenosti dobrovoľníčky a workwayerky v Latinskej Amerike a Miroslav Peťo o skialpovom dobrodružstve v Iráne. Piatkový program začne prezentáciou Mateja Žiaka o splave delty Dunaja, Janka Hromníková priblíži cestu na starej Lade z Mongolska na Slovensko a Petra Poganyová porovná sny a realitu expedície na Noshaq, najvyšší vrchol Afganistanu. Sobotu odštartuje Bangladéš z pohľadu Evy Pitlovej a ostrovy Vanuatu v rozprávaní Niny Janešíkovej. Pokračovať budeme v Rwande s Monikou Kováčovou, ktorá tu s kamarátkou založila centrum pre najchudobnejšie deti. Vista Travellers alias Katarína a Tomáš Kožíkovci vám porozprávajú, ako sa dá vo dvojici precestovať Nórsko, naplno si ho užiť a neminúť pritom viac ako 27 eur na deň. Lenka Adamčíková Kostolanská nielen povie čo-to o Peru, ale tiež zatancuje klasický peruánsky tanec v tradičnom oblečení. O skúsenosť so skialpom a lyžovaní strmých žľabov v Alpách sa podelí Ferdinand Hudek a festivalový program uzavrie jeho organizátor Michal Knitl s prednáškou o 4 mesiacoch strávených v Indonézii a Papue-Novej Guinei.

nedeľa 20. 11., 20.00

koncert
Jamka, Urbanfailure

V Londýne usadená dvojica Monika Šubrtová a Daniel Kordík produkuje elektronickú experimentálnu hudbu pod menom Jamka už viac ako 15 rokov. Pri tvorbe zvuku naplno využívajú potenciál rôznych hardwarových mašiniek (syntetizátory, sekvencery, samplery, efekty) a poslucháčom tak ponúkajú vstup do temných sfér techna, industrialu a noisu. Predošlý album im vydal renomovaný label Sub Rosa v rámci New Series Framework, novinka Inter Alia, ktorú predstavia aj v Žiline, vyšla na značke domáceho kolektívu Urbsounds. K jeho zakladajúcim členom patrí okrem Jamky aj Michal Lichý, ktorý vystupuje ako Urbanfailure. Bol medzi prvými, kto sa na Slovensku začal venovať elektronickej a experimentálnej hudbe s koreňmi v D.I.Y. a punkovej scéne. V súčasnosti je jeho pódiová performance tvorená výhradne zvukmi z krabičiek a pedálov, ktoré loopuje a vrství v reálnom čase. Špinavý a nekompromisný zvuk v sebe hrdo nesie odkazy techna, noise alebo správne zmutovaných field recordings.

pondelok 21. 11., 18.00

diskusia Amnesty International
Slovenské zbrane zabíjajú

Diskusia o obchode so zbraňami, jeho dopade na utečeneckú krízu a slovenskej zodpovednosti. Konflikty, ktoré vyhnali stovky tisíc ľudí zo svojich domovov v Iraku či Sýrii, sú na Slovensku vnímané najmä cez utečeneckú krízu. Menej sa už rozpráva o tom, že sú to aj slovenské zbrane, ktoré v konflikte zabíjajú. Kto za to nesie zodpovednosť? Ten, čo zbraň používa, alebo ten, čo ju predá?

Diskutujú Lucia Bernátová (Amnesty International Slovensko) a Zuzana Števulová (Liga za ľudské práva), moderuje Rado Sloboda.

utorok 22. 11., 17.00 a 20.00

autorská projekcia / KineDok
Brat a sestra vo večnosti (r. Frode Fimland)

Hrejivý a poetický dokumentárny film rozpráva o vzťahu brata a sestry. Magnar a Oddna majú okolo 70 rokov a žijú na rodinnej farme Kleiva v obci Naustdal, niekoľko míľ od  mesta Førde v kraji Sogn og Fjordane, kde riadia farmu rovnako, ako to robili aj predchádzajúce generácie. Majú v pláne pokračovať v tejto tradícii tak dlho, ako im to zdravie dovolí. Film je o ľuďoch, žijúcich spôsobom, vlastným mnoho Nórom v časoch než ropný priemysel zmenil takmer všetko. Ľudia boli užšie spätí s bohatým prírodným okolím aj napriek nepriaznivej finančnej situácii. Dokument odhaľuje životy ľudí, ktorí dovolili času spomaliť, napriek faktu, že v modernej dobe by sa za ním mali hnať.

Film osobne uvedie režisér Frode Fimland.

Brat a sestra vo večnosti (Søsken til evig tid) – Frode Fimland / Nórsko / 2013 / 75 min / slovenské titulky

streda 23. 11., 18.00

prednáška / Výskumná Stanica Žilinskej univerzity
Máte už svoj dron?

Sú drony iba hitom dneška alebo im patrí budúcnosť? Ako, kde a za akých podmienok môžeme bezpečne využívať moderné technológie bezpilotných lietajúcich prostriedkov? Lietame v súlade s platnou legislatívou? Ako získať licenciu operátora dronu? Ešte nemám svoj dron, ale rozhodujem sa o jeho kúpe. Aké nástrahy v sebe skrýva prevádzka dronov? Na všetky tieto otázky a mnohé ďalšie Vám radi zodpovedajú doc. Ing. Branislav Kandera, PhD. a Ing. Filip Škultéty, PhD. z Katedry leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline. V rámci ich prednášky si budete môcť zblízka obzrieť vystavané drony, vyskúšať ich ovládanie prostredníctvom simulátora a otestovať svoju šikovnosť v pilotáži pri aktivovanom manuálnom režime autopilota.

streda 23. 11., 18.00, galéria Plusmínusnula

prezentácia
Dudas Brothers: Sloboda, pravda, spravodlivosť, solidarita, citácia a kontext

Dvojica Dudas Brothers pôsobí na umeleckej scéne s menšími prestávkami od roku 2002. Hoci vystupujú v maskách, každý vie, kto sa pod nimi ukrýva. Týmto istým spôsobom pristupujú aj k tvorbe, kde reagujú na všeobecne známe prvky aktuálneho domáceho, ale aj geopolitického diania a svet umenia ako taký. Aj keď ich tvorba nesie prvky irónie, ktorej sa v nej nevyhnú ani najvyšší svetoví politickí predstavitelia, či ľudia pracujúci vo sfére umenia, nechcú byť cynikmi. Zdanlivo banálne pôsobiace počiny využívajúce jazyk komerčnej a mediálnej reality sú však metaforou pre komplikovanú globalizovanú súčasnosť plnú simulakier, kde dochádza k stieraniu hraníc medzi autentickým a manipulovaným.

štvrtok – sobota, 24. – 26. 11.

festival dokumentárnych filmov o ľudských právach
Jeden svet

„Odmyslime si ploty“

Ploty zažívajú renesanciu – nielen tie fyzické, ale aj ploty a múry v nás. Niektoré si staviame sami, s inými nám pomáhajú médiá či politici, namiesto skutočných konštruktívnych riešení nás to ťahá k jednoduchým riešeniam zložitých problémov. Aby sme odolali vábeniu zjednodušení a stereotypov, plotov a múrov, nesmieme prestať klásť otázky, spochybňovať vlastné predsudky. Musíme kriticky myslieť. A aj vďaka filmovému festivalu Jeden svet 2016 si skúsiť ploty odmyslieť.

K zamysleniu, nahliadnutiu, alebo priamej inšpirácii vám ponúkame viac ako desiatku dokumentov z celého sveta s témami extrémizmu, konzumu, globalizácie, či každodennej nenávisti (a jej opaku). Podrobný program nájdete na stránke www.stanica.sk.

štvrtok – piatok, 24. – 25. 11., Nová synagóga

prezentácia nových technológií
Futurikon

Cestujte v čase za hračkami budúcnosti. Vedecko-technologický park a Banka Žilina pozývajú na interaktívnu prehliadku technológií, ktoré (podľa nich) zmenia náš svet. A vznikli alebo sa budú vyrábať na Slovensku. 

Na konci novembra sa Žiline uskutoční prvý ročník futurealistickej konferencie, počas ktorej sa Nová synagóga zmení na miesto plné budúcnosti. Skutočné živé expozície technológií, ktoré sa na malú chvíľu pre všetkých návštevníkov stanú súčasnými, a dovolia im na vlastnej koži zažiť zajtrajšok. Pre rodičov s deťmi, technologických nadšencov, študentov a geekov, pre všetkých sú prichystané prednášky a prezentácie ľudí, ktorí už dnes tvoria budúcnosť, celkom konkrétne aj trošku vizionárske demonštrácie, súťaže a ceny. Aj naši starí rodičia si predstavovali budúcnosť, v niečom sa mýlili, niečo si vysnívali takmer presne. My budeme mať spoločne možnosť dať snom o budúcnosti reálne obrysy.

piatok 25. 11., 18.00, galéria Plusmínusnula

vernisáž výstavy
Ateliér tělového designu FAVU VUT v Brně: Vícerychlostní pohyb těl

Ateliér telového designu (ATD) najskôr uskutoční lineárny pohyb z bodu Brno do bodu Žilina. Potom nestálym pátravým pohybom objaví cieľovú lokalitu. Z tohto bodu bude plošným kruhovým pohybom postupne mapovať lokalitu systémom odchod – príchod, opustenie – návrat, plazenie sa a útek. Rovnako vzdialenosti medzi jednotlivými členmi ATD sa budú ich vlastnými pohybmi meniť od blízkosti po vzďaľovanie sa. Pohyb členov ATD vyvolá pohyb žilinského vzduchu, ktorý rozochveje listy na žilinských stromoch až k ich predčasnému pádu.

Ateliér telového designu je intermediálny ateliér s dôrazom na tému tela. Telo študuje vo všetkých možných rovinách, ako telo vlastné (anatomické, fyzické, duševné a duchovné), telo spoločné (sociálna rola, rodina, vzťahové otázky), telo politické (širšie spoločenské a politické koncepty napojiteľné na štruktúry mimo umenia).

Výstava, ktorá bude výstupom týždňového workshopu, potrvá do 2. 12. 2016.

nedeľa 27. 11., 17.00

komunitná večera
Vegánska nedeľa – Mr. & Mrs. Bean

Fazule, fazuľky, šošovica, hrášok, cícer, sója, bôb. To budú hlavné suroviny počas najbližšej vegánskej nedele inšpirovanej strukovinami. Tieto dôležité plodiny by nemali chýbať v žiadnej kuchyni. Sú veľmi bohatým zdrojom bielkovín, vlákniny, minerálov, vitamínov a ďalších živín. Každý určite pozná zopár osvedčených strukovinových receptov na polievky, prívarky, šaláty, fašírky, guláše, nátierky a pod. Stojí však za to zasurfovať aj na internetových vlnách a nechať sa inšpirovať svetovou kuchyňou, ktorá ponúka pestrú paletu možností, či už je to Blízky východ, Stredomorie, Mexiko alebo iné krajiny. Urobte si pohodový deň, uvarte niečo dobré a príďte sa podeliť a stráviť príjemný nedeľný podvečer.

nedeľa 27. 11., 18.30

prednáška
Ako prežiť v post-digitálnej dobe: Mandy den Elzen, Chloé Rutzerveld (Nl)

Prednášky holandských umelkýň a dizajnérok Mandy den Elzen a Chloé Rutzerveld venované témam udržiteľného rozvoja, použitiu nových materiálov a konceptom prípravy jedla v budúcnosti v kontexte vývoja nových technológií a spoločnosti.

pondelok – streda, 28. – 30. 11., Nová synagóga

medzinárodné sympózium
Ako spraviť výstavu Stana Filka keď už nežije?

Sľúbili sme, že na konci roka 2016 urobíme v Novej synagóge samostatnú výstavu Stana Filka (1937 – 2015), jedného z najvýznamnejších slovenských umelcov, avangardistu z povolania. Ale sa to komplikuje a komplikuje to okrem naťahujúcej sa rekonštrukcie Novej synagógy najmä sám Stano Filko. Najviac tým, že nežije a každý, kto ho poznal, vie, že určite by tú výstavu urobil inak, ako ju urobíme my bez neho.

Počas trojdňového sympózia budú kurátori, umelci a priatelia hovoriť o rôznych aspektoch Filkovej tvorby, ktorá už začiatkom 60-tych rokov prekročila hranice Československa a neskôr Filka zaradila do prvej ligy svetovej neo-avantgardy, ale súčasne o tom, koľko komplikácií spôsobila jeho smrť ľuďom (ako sme my), ktorí chcú urobiť jednu dobrú výstavu Stana Filka. Po tomto sympóziu uvidíme, či ju vôbec spravíme, ale každopádne si môžete poznačiť dátum jej otvorenia – nedeľa 11. decembra 2016.

utorok 29. 11., 17.00 a 20.00

kino / Be2Can
Sieranevada (r. Cristi Puiu)

Tri dni po teroristických útokoch na parížsku redakciu časopisu Charlie Hebdo a štyridsať dní po smrti otca prichádza Lary, úspešný lekár, do ošarpaného rodičovského bytu, aby tu strávil sobotu so zvyškom rodiny a uctil si pamiatku zosnulého. Vrcholom dňa má byť príchod kňaza a zádušná hostina. Všetko je presne naplánované, ale nič nevychádza. Program neustále narúšajú drobné nehody, neskoré príchody, vpády nepozvaných hostí, neustávajúci sled drobných roztržiek. Medzi hosťami vyplávajú na povrch staré i nové krivdy, rozhovory sa neustále točia okolo pálčivých tém. Pokoj tak nie je dopriaty ani živým, ani mŕtvym. Sieranevada je smrteľne vážnou komédiou o živote v klamstve a neustálom očakávaní vecí, ktoré neprichádzajú.

Sieranevada – Cristi Puiu / RO, F / 2016 / 173 min / české titulky

streda 30. 11., 19.00

bábkové divadlo pre dospelých + diskusia o ruskej propagande v médiách
Divadlo Líšeň: Putin lyžuje

Bábkové divadlo Putin lyžuje spracúva tému nástupu Putina k moci a smerovanie Ruska k totalite. Najsilnejšou inšpiráciou je kniha zavraždenej ruskej novinárky Anny Politkovskej Ruský denník, daľšími zdrojmi sú webové stránky pozostalých po teroristických útokoch. Rovnako ako spomínaná kniha, aj inscenácia spája formou montáže príbehy, politické súvislosti i prosté ľudské osudy.

Po predstavení bude nasledovať diskusia o ruskej propagande a jej vplyve na médiá v krajinách V4. Cieľom celého projektu je spoločne o tejto téme hovoriť, vedieť rozpoznať metódy propagandy a podporovať schopnosť kritického myslenia. Hosťom diskusie bude Juraj Smatana, učiteľ histórie a občiansky aktivista, znalec konšpiračných proruských webov.

Miesto: -
Dátum: 30.11.2016 - 12:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu