Žilina v poslednom období zbiera ocenenia za dizajn, rekonštrukciu či architektonické riešenia


Foto: Žilina v poslednom období zbiera ocenenia za dizajn, rekonštrukciu či architektonické riešenia
Galéria: 4 fotky

Komunikačný dizajn, dobré architektonické riešenia aj v náročných podmienkach alebo najlepšia obnova a rekonštruovanie kultúrnych pamiatok – toto všetko sú kategórie, v ktorých sa Žiline v posledných rokoch darí, čoho dôkazom sú viaceré ocenenia.

Najnovšie a jedno z najprestížnejších ocenení získala turistická lávka a prístrešok na vrchu Straník, ktoré zvíťazili v kategórii Exteriér v rámci Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru (CE∙ZA∙AR 2016). Autormi projektu lávky a prístrešku na Straníku sú: Michal Marcinov, Andrej Badin, Zuzana Demovičová, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký. Slávnostné otvorenie lávky a prístrešku, ktorých vybudovanie bolo najväčšou investíciou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra v tomto roku, sa konalo 9. apríla 2016 počas podujatia Žilinská 1000ka. Vrch Straník na okraji Kysuckej vrchoviny s nadmorskou výškou 769 m n. m. je známy krásnymi výhľadmi na celú Žilinskú kotlinu a slúži tiež priaznivcom bezmotorového lietania.

Balustrádu ocenili v máji za najlepší komunikačný dizajn

V máji tohto roka sa na slávnostnom vyhlásení v priestoroch Slovenského múzea dizajnu, za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Petra Plavčana, odovzdali ceny za komunikačný dizajn 2016. Národnou cenou za experimentálny komunikačný dizajn 2016 bola ocenená Balustráda na Farských schodoch od autorskej štvorice Marcel Benčík, Peter Lényi, Ondrej Marko a Marián Lucký.

Porota kladne hodnotila mieru interaktivity diela: monumentálne kovové panely s číselnými znakmi predstavujú pre okoloidúcich rébus, ktorého riešenie si prečítajú, až keď vystúpia po schodoch k samotnému dielu. Za zmienku stojí aj kombinácia použitého šablónového písma od slovenského autora a kovového materiálu, ktorý časom nedegraduje, ale zreje a odoláva vonkajším vplyvom. Projekt bol určený pre klienta Oblastná organizácia cestovného ruchu Malá Fatra, ktorej je mesto Žilina členom.


V Žiline prebiehajú aj citlivé rekonštrukcie kultúrnych pamiatok


Okrem týchto ocenení získala minulý rok cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2014 zreštaurovaná Loretánska kaplnka s bočným oltárom Panny Márie Loretánskej v Kostole sv. Barbory, ktorý spravuje žilinský dominikánsky konvent. Ide o cenu za najlepšiu obnovu a rekonštruovanie kultúrnych pamiatok na Slovensku v rámci programu Obnovme si svoj dom.

O zisk tohto prestížneho ocenenia sa pričinili Vladimír Majtán a Jana Piecková z Krajského pamiatkového úradu v Žiline spolu s akademickým sochárom Dušanom Hagarom, reštaurátorom Miroslavom Slúkom a rektorom kostola, bratom Benediktom Hajasom OP. Ministerstvom kultúry SR a Nadáciou SPP boli ocenené štyri kultúrne pamiatky na Slovensku.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Mesto Žilina