Župan Blanár sa bráni obvineniam, výhodnejší nákup nemohol podpísať


Foto: Župan Blanár sa bráni obvineniam, výhodnejší nákup nemohol podpísať Foto: ilustračné

Na dnešné obvinenia nezávislého poslanca Miroslava Beblavého zareagoval na tlačovej konferencii, ktorá sa konala dnes o 13:15 hod., samotný predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár. Ten odmietol obvinenia o tom, že pre nákup CT prístrojov do nemocníc v Liptovskom Mikuláši a Trstenej, vybral najdrahšiu firmu a pripravil tak daňových poplatníkov o stotisíce eur.

Blanár vysvetlil, že nemohol konať inak a vyzval Beblavého na odstúpenie


Na tlačovej konferencii sa žilinský župan bránil tým, že inak nemohol konať, a výberové konanie na najnižšiu ponuku musel buď podpísať, alebo zrušiť úplne. Novinárom vo svojom vyjadrení poskytol k dispozícii aj stavbu kritérií, podľa ktorého prebehol výber CT prístroja.

Kritériá pre uchádzačov v súťažných podkladoch určili odborníci nasledovne

1)    Cena za dodanie prístroja a súvisiacich prác a služieb spojených s jeho dodaním – max. 30 bodov.
2)    Podmienky pozáručného servisu (cena za servis, pravidelné servisné prehliadky a výmena RTGlampy) – max. 12 bodov.
3)    Podmienky financovania (počet mesiacov, za ktoré sa bude financovanie formou splátok uskutočňovať) – max. 8 bodov.

„V zmysle zákona po vyhlásení verejnej súťaže mohli všetci štyria uchádzači podať žiadosť o nápravu. Takúto žiadosť sme ani od jedného z uchádzačov, odbornej verejnosti, ale ani od pána Beblavého nedostali. Všetci akceptovali takto nastavené kritériá súťaže. Paradoxne až po skončení elektronickej aukcie a vyhodnotení ponúk jeden z neúspešných uchádzačov podal žiadosť o nápravu voči kritériám,“ obhajoval Blanár nastavené kritériá. Prečo však cena za dodanie prístroja podľa prvého kritéria, ktorá bola takmer dvojnásobne násobne nižšia oproti cene pozáručného servisu, mala dva a pol krát vyššiu váhu, nevysvetlil.


Práve cena pozáručného servisu je to, čo celú zákazku niekoľkokrát predražilo, a prečo ponúkla víťazná firma ponuku s tak nízkym prvým kritériom, za ktoré dostala najviac bodov. Ako ďalej Blanár objasňuje, aj napriek takto postaveným kritériám nemohol podpísať iného uchádzača súťaže. “Nemohli, lebo taká situácia nemohla nastať. V zmysle zákona sa neúspešní uchádzači v aukcii nemohli stať víťazmi. Prijať sme mohli len ponuku víťazného uchádzača alebo zrušiť súťaž,” spresnil Blanár.

Napriek tomu mohol verejné obstarávanie zrušiť, neučinil tak. Jedným z dôvodom mohli byť už dosluhujúce CT prístroje a akútna potreba nových. Na druhej strane však stála sťažnosť jednej zo spoločností, ktorá predložila súhrnne najvýhodnejšiu ponuku. Na tlačovej konferencii vyzval Juraj Blanár poslanca Beblavého k tomu, aby odstúpil. Ako dôvod uviedol, že hľadá kauzy selektívne a v období nákupu bol poslancom vládnej strany SDKÚ-DS.

Miroslav Beblavý nebol nikdy poslancom ani funkcionárom Žilinského samosprávneho kraja, preto je otázne, aký mohol mať vplyv na celý proces obstarania dvoch CT prístrojov pre kraj. Blanár na záver upozornil, že kauza sa riešila už v roku 2013 a zároveň dodal, že je otvorený kontrolám: „Sme otvorení akejkoľvek kontrole, aby sa už viac nezneužívala táto téma, ktorá sa recykluje už viac ako 5 rokov,“ uzavrel žilinský župan


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu