Tradičné jesenné podujatie Nostalgická jazda Rajeckou Ančou sa uskutoční už 8.októbra


Foto: Tradičné jesenné podujatie Nostalgická jazda Rajeckou Ančou sa uskutoční už 8.októbra

Považské múzeum v Žiline pripravilo v spolupráci so Spoločnosťou Považskej dráhy Žilina tradičné jesenné podujatie Nostalgická jazda Rajeckou Ančou. Podujatie sa koná pri príležitosti výročia otvorenia miestnej železnice Žilina – Rajec.

Počas víkendu 8. a 9. októbra budú medzi Žilinou a Rajcom jazdiť mimoriadne vlaky. Tradičnú zostavu červených „škatuliek“ doplní aj modernejší motorový vozeň – M 152.0160, ktorý len pred krátkym časom ukončil svoje pôsobenie na poli dopravy a následne sa stal jedným z najnovších prírastkov v múzejnej zbierke Spoločnosti Považskej dráhy Žilina.

Hlavný program čaká návštevníkov podujatia v Múzeu dopravy na železničnej zastávke Rajecké Teplice. Predstavíme rozmanité cestné dopravné prostriedky od pravekých až po 40. roky 20. storočia: vlač, koč, historický bicykel, staré motocykle Slovenského Ariel klubu i automobily žilinského klubu historických vozidiel. Okrem jazdy vláčikom si môžu návštevníci vychutnať jazdu na koči v blízkej lipovej aleji vedľa múzea.


Nebude chýbať ani dobrá nálada, hry pre deti a občerstvenie. Podujatie ukončíme v nedeľu o 14.30 hod., kedy verejnosti predstavíme publikáciu o histórii železnice Žilina – Rajec. Publikáciu spracoval Peter Šimko s kolektívom, pričom údaje o histórii železnici hľadal až v budapeštianskom archíve. Publikácii však dominujú krásne historické fotografie z čias parnej a motorovej prevádzky od Ondřeja Řepku, Jozefa Remenca a Petra Hoffmana, či spomienky na nedávnu minulosť v podobe obrazových a písomných častí Lumíra Kunca a Dušana Lichnera.

V prípade nepriaznivého počasia drobná úprava programu.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: -
Dátum: 08.10.2016 - 09:30


Prečítajte si viac: