Budatínska veža bude po rekonštrukcii znovu otvorená


Foto: Budatínska veža bude po rekonštrukcii znovu otvorená
Galéria: 1 fotka

Veža Budatínskeho hradu prešla rekonštrukciou a od 13. júla 2014 bude opäť prístupná verejnosti. Slávnostného otvorenia sa zúčastní predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.

Budatínsky hrad bol pre verejnosť uzatvorený od januára 2007. Kompletná rekonštrukcia veže, ktorá bola základom hradu už pri jeho vzniku a dodnes vytvára charakteristickú siluetu, začala v októbri 2012. Oprava bola realizovaná vďaka podpore projektu „Obnova objektov – stavebné úpravy areálu Budatínskeho zámku“ z eurofondov vo výške 2 200 000 eur, pričom Žilinský samosprávny kraj spolufinancoval projekt sumou 117 000 eur.

„Obnovou veže Budatínskeho hradu sme nadviazali na viaceré opravy, ktoré sa v areáli hradu v uplynulých rokoch realizovali. Po inštalácii efektívneho a úsporného osvetlenia hradného komplexu a revitalizácii parku je obnova veže Budatínskeho hradu ďalšou z aktivít na záchranu tejto historickej a kultúrnej pamiatky a pýchy krajského mesta,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

„Budatínsky hrad je jednou z priorít Považského múzea, preto sme radi, že po siedmich rokoch od uzatvorenia hradu môžeme jeho zrekonštruovanú vežu sprístupniť verejnosti už v týchto dňoch. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj kompletné strešné prekrytie hradného komplexu, vybudovali sa prístupové chodníky a príslušné inžinierske siete, dobudovali sme aj nové sociálne zázemie. Samotná veža ponúka návštevníkom unikátny výhľad na všetky svetové strany vďaka zdvihnutému krovu strechy. Táto vyhliadka tu doposiaľ nebola,“ povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák.

„Okrem vyhliadky upúta návštevníkov jedinečná výstava historických hodín, pričom je možné vidieť aj pôvodný hodinový stroj z čias poslednej csákyovskej obnovy hradu. Do veže sme nainštalovali aj výstavu venovanú histórii Žiliny a dejinám hradu. V takzvanej galérii sa nachádzajú maľby zo 17 . až 19.  storočia,“ priblížil historik PMZA a kurátor Michal Jurecký.

Považské múzeum v Žiline pripravilo počas slávnostného otvorenia veže Budatínskeho hradu bohatý program s viacerými sprievodnými akciami. Hlavný program začne v nedeľu 13. júla 2014 na poludnie v areáli Budatínskeho hradu a potrvá do neskorých večerných hodín.

zdroj: Považské múzeum v ŽilinePrečítajte si viac: