Budatínsky hrad sa opäť zaplní návštevníkmi


Foto: Budatínsky hrad sa opäť zaplní návštevníkmi

Budatínsky hrad sa po dvoch rokoch rekonštrukcie hradnej veže opäť zaplní návštevníkmi. Počas slávnostného otvorenia, ktorého sa zúčastní aj predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár je pripravený bohatý kultúrny program. Zrekonštruovaná veža Budatínskeho hradu bude od 13. júla 2014 opäť prístupná verejnosti.

Budatínsky hrad bol pre verejnosť uzatvorený od začiatku roka 2007. Kompletná rekonštrukcia veže, ktorá bola základom hradu už pri jeho vzniku začala v októbri 2012. Oprava bola realizovaná vďaka podpore projektu „Obnova objektov – stavebné úpravy areálu Budatínskeho zámku“ z eurofondov vo výške 2 200 000 eur, pričom Žilinský samosprávny kraj spolufinancoval projekt sumou 117 000 eur.

„Obnovou veže Budatínskeho hradu sme nadviazali na viaceré opravy, ktoré sa v areáli hradu v uplynulých rokoch realizovali. Po inštalácii efektívneho a úsporného osvetlenia hradného komplexu a revitalizácii parku je obnova veže Budatínskeho hradu ďalšou z aktivít na záchranu tejto historickej a kultúrnej pamiatky a pýchy krajského mesta,“ uviedol žilinský župan Juraj Blanár.

„Budatínsky hrad je jednou z priorít Považského múzea, preto sme radi, že po siedmich rokoch od uzatvorenia hradu môžeme jeho zrekonštruovanú vežu sprístupniť verejnosti už v týchto dňoch. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj kompletné strešné prekrytie hradného komplexu, vybudovali sa prístupové chodníky a príslušné inžinierske siete, dobudovali sme aj nové sociálne zázemie. Samotná veža ponúka návštevníkom unikátny výhľad na všetky svetové strany vďaka zdvihnutému krovu strechy. Táto vyhliadka tu doposiaľ nebola,“ povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák.

„Okrem vyhliadky upúta návštevníkov jedinečná výstava historických hodín, pričom je možné vidieť aj pôvodný hodinový stroj z čias poslednej csákyovskej obnovy hradu. Do veže sme nainštalovali aj výstavu venovanú histórii Žiliny a dejinám hradu. V takzvanej galérii sa nachádzajú maľby zo 17 . až 19. storočia,“ priblížil historik PMZA Michal Jurecký.

Prečítajte si viac: