Zdravotní klauni potešili pacientov liečebne dlhodobo chorých vo FNsP Žilina


Foto: Zdravotní klauni potešili pacientov liečebne dlhodobo chorých vo FNsP Žilina

O tom, že humor je potrebný v každom veku sa presvedčili i pacienti liečebne dlhodobo chorých v žilinskej fakultnej nemocnici s poliklinikou počas klauniády pre skôr narodených. „Išlo o prvú návštevu, ktorá pacientom pobyt na našom oddelení spríjemnila. Prijali ich s úsmevom a aj si s nimi zaspievali. Zdravotní klauni presne vedeli, akým vhodným spôsobom majú ľudí potešiť,“ povedala vedúca sestra oddelenia Gabriela Horvátová.

Klauni chodia po nemocniciach pravidelne, v roku 2017 začnú aj v tej žilinskej


Klauni prinášajú často osamelým ľuďom potešenie a hlboký emocionálny zážitok, ktorý sa vymyká z bežného rámca ich všedných dní. Nenásilne ich nútia pracovať s pamäťou a celkovo ich podnecujú k väčšej duševnej a fyzickej aktivite. 

„Aj seniori potrebujú dôvod na radosť, snažíme sa im ju priniesť a na chvíľu sa im venovať. Spätná väzba je veľmi dobrá. Často sa stretávame s extrémnou radosťou. Občas príde i negatívna reakcia, keď má človek bolesti, chce pokoj a my to rešpektujeme,“ uviedla koordinátorka programu Liečba humorom pre skôr narodených  Eva Okoličániová. V novembri prídu zdravotní klauni do liečebne pre dlhodobo chorých opäť. V roku 2017 by mali byť tieto návštevy pravidelné.

Liečebňa pre dlhodobo chorých poskytuje zdravotnú starostlivosť pacientom s komplikáciami chronických chorôb, ktorých základné diagnózy sú známe. Ich stav vyžaduje chronickú liečbu, rehabilitáciu, komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť, ošetrovanie defektov i  dekubitov, nácvik bežných denných činností. „Našim cieľom je dosiahnutie najvyššej možnej aktivity pacienta, jeho funkčnej zdatnosti, sebestačnosti a nezávislosti od okolia,“ doplnila Horvátová.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: FNsP Žilina