V Žiline začne kampaň Európsky týždeň mobility 2016, vo štvrtok 22.9. bude MHD zadarmo


Foto: V Žiline začne kampaň Európsky týždeň mobility 2016, vo štvrtok 22.9. bude MHD zadarmo

Aj tento rok sa mesto Žilina zapojilo do celosvetovej kampane na podporu udržateľnej mobility v mestách s názvom „Európsky týždeň mobility 2016“. Mesto bude v rámci uvedenej kampane organizovať rôzne aktivity na podporu tejto nevyhnutnej a zmysluplnej myšlienky. Kampaň Európsky týždeň mobility sa koná v dňoch od 16. do 22. septembra. Mesto Žilina však organizuje aktivity aj v iné dni.

Už 10. septembra 2016 sa v priestoroch areálu Dopravného podniku mesta Žiliny s.r.o. konal Deň otvorených dverí DPMŽ, kde si návštevníci mohli prezrieť areál trolebusovej prepravy, opravovňu trolejbusov, prejazd umyvárňou trolejbusov, či vyskúšať simulátor prevrátenia vozidla. Okrem toho mali deti možnosť sa zahrať, zajazdiť na kolobežkách po dopravnom ihrisku, či vychutnať si koncert speváčky Barbory Švidraňovej.

Dňa 22. septembra bude MHD bezplatná pre všetkých bez výnimky


V stredu 21. septembra 2016 sa bude v priestoroch cykloopravovne RECYKEL (Stanica – Záriečie) konať Workshop opravy a dizajnu bicyklov, kde sa návštevníci môžu inšpirovať pri tvorbe dizajnu vlastného bicykla. Taktiež si môžu bezplatne nechať opraviť svoj bicykel.Z pohľadu udržateľnej mestskej mobility je mimoriadne dôležitý 22. september, ktorý je Medzinárodným dňom bez áut. Vo štvrtok 22. septembra 2016 si mesto pripravilo akcie, ktoré umocnia význam znižovania počtu motorových vozidiel vylučujúcich emisie a eliminovanie ich dominancie v meste. Zároveň je tu priestor na podporu alternatívnej dopravy, ako je verejná hromadná doprava, cyklistická a pešia doprava, či elektromobilita.

V tento deň bude DPMŽ prevádzkovať mestskú hromadnú dopravu bezplatne pre všetkých cestujúcich bez výnimky. Je to príležitosť presadnúť z motorových vozidiel práve do dopravných prostriedkov MHD a vyskúšať si túto formu prepravy, ktorá je ekologicky šetrná k mestskému prostrediu.

Čaká nás aj Veľká jesenná cyklojazda a E-mobility day 2016


Súčasťou tohtoročnej kampane bude i uzávierka ulice Vojtecha Spanyola v úseku od svetelnej križovatky na Veľkej okružnej ulici až po križovatku ulíc Jána Reka a Republiky. Tento úsek ulice bude vo štvrtok 22. 9. 2016 uzavretý v čase od 7.00 do 17.00 hod. pre všetky motorové vozidlá, s výnimkou rezidentov bývajúcich v pešej zóne a na Pivovarskej ulici, avšak vstup bude povolený len z ulice Republiky. Dôvodom uzávierky ulice je zvýšenie povedomia občanov o tom, že mestská komunikácia neslúži len pre motorové vozidlá, ale je určená aj pre iných účastníkov cestnej premávky – cyklistov, či chodcov. Táto ulica bude v tento vyhradený čas k dispozícii „nemotorovej“ verejnosti a počas uzávierky sa ulica premení na detské „zábavisko“, koncertné miesto, či cyklistické parkovisko.

Po skončení akcie sa bude na uzavretej ulici konať tradičná Veľká jesenná cyklojazda so začiatkom o 17.00 hod., ktorá odštartuje z Námestia Andreja Hlinku. Cyklojazda má za cieľ upozorniť všetkých vodičov motorových vozidiel na prítomnosť cyklistov, ktorých počet sa neustále zvyšuje a sú riadnymi účastníkmi cestnej premávky. Preto je nevyhnutné rešpektovať túto skupinu účastníkov cestnej premávky a prispôsobovať im štýl jazdy v záujme ich bezpečnosti.

Reportáž TV Fenix z minuloročnej jesennej cyklojazdyV nasledujúci deň, a to 23. septembra 2016 sa na Námestí Andreja Hlinku v Žiline uskutoční Workshop k problematike elektromobilita v mestách „E-mobility day Žilina 2016“, na ktorom bude prebiehať odborná diskusia, predstavia sa i súčasne modely elektrovozidiel značky Tesla a iných výrobcov. K dispozícii budú testovacie jazdy vybraných vozidiel, súťaže a ďalšie zaujímavosti zo sveta elektromobility.Záver kampane Európskeho týždňa mobility bude opäť patriť cyklistom, a to tým najmenším. V sobotu 24. septembra 2016 sa na Detskom dopravnom ihrisku na sídlisku Vlčince uskutoční konať Cykloškola pre najmenších. Pôjde o podporné podujatie zamerané na testovanie cyklistických zručnosti a znalosti z pravidiel cestnej premávky s dôrazom na cyklodopravu, ktorého účelom je zábavnou formou predstaviť malým cyklistom, ako funguje premávka. Detské dopravné ihrisko je vybavené vodorovným aj zvislým dopravným značením a tiež svetelnou signalizáciou na križovatkách. Deti, ktoré sa zúčastnia, môžu zo strany príslušníkov mestskej polície získať vodičský preukaz mladého cyklistu a zaujímavý darček.

Veríme, že aj tieto aktivity v rámci kampane Európsky týždeň mobility 2016 prispejú k tomu, aby sa v našom meste znižovala dominancia motorových vozidiel a zvyšovalo využívanie alternatívnej dopravy za účelom zlepšovania mestského prostredia.

Prečítajte si viac:Zdroj: TS Mesto Žilina