270-ročný Platan javorolistý z Budatínskeho parku môže byť stromom roka, nachádza sa vo finále


Foto: 270-ročný Platan javorolistý z Budatínskeho parku môže byť stromom roka, nachádza sa vo finále
Galéria: 3 fotky

Platan javorolistý, ktorý sa nachádza v Budatínskom parku, sa dostal až do finálovej dvanástky súťaže Strom roka 2016. Verejné hlasovanie o víťaza ankety sa začalo dňa 7. júla 2016 na festivale Pohoda v Trenčíne, trvať bude do konca septembra. Po sčítaní hlasov v októbri bude súťaž vyhodnotená a strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2016. Hlasovať za žilinský Platan môžete na tomto odkaze - http://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka/finalisti/platan-javorolisty

Na víťazný strom čaká príspevok na ošetrenie, okrem toho bude reprezentovať Slovnesko

Víťazný strom dostane súčasne odmenu v podobe dendrologického posudku od ISA Slovensko a finančný príspevok na ošetrenie vo výške 200 eur. Víťazný strom  bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. Stromy, ktoré sa v ankete umiestnia na 2. a 3. mieste rovnako získajú peňažnú sumu 200 eur, ktorá môže byť použitá na ich ošetrenie alebo úpravu okolia. Traja nominujúci a traja hlasujúci budú odmenení knižnými poukážkami od kníhkupectva Artforum. Prvé tri školy, ktoré vyzbierajú najviac hlasovacích lístkov, získajú výsadbový materiál od Záhradníctva ABIES v celkovej hodnote 500 eur.

Platan je najväčší z platanov v Budatínskom parku na sútoku významných riek Kysuce a Váhu. Založený bol za vlády grófa Jána Suňoga v roku 1745. Hlavným záhradníkom a tvorcom zámockého parku bol Ján František Roder zo Sliezska. V bezprostrednej blízkosti tohto veľkého zdravého stromu rastie ďalší menší, chorý, bútľavý. Dva platany – rastú pospolu ako dvaja rozdielni bratia, koreňmi sú však neoddeliteľne previazaní.

Druh: Platan javorolistý
Latinský názov: Platanus hispanica
Vek: 270 rokov
Obvod: 603 cm
Výška: 27 m
Lokalita: obec Budatín – park pri Budatínskom hrade okres Žilina

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu