Polícia obvinila 31-ročnú Sofiu z pokusu o podvod, ktorý sa pokúšala spáchať na dôchodkyni


Foto: Polícia obvinila 31-ročnú Sofiu z pokusu o podvod, ktorý sa pokúšala spáchať na dôchodkyni Foto: ilustračné

Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru Žilina – západ za aktívnej pomoci občanov zadržali podozrivú z majetkovej trestnej činnosti. O prípade sme informovali nedávno v našom článku.

Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine obvinil 31 ročnú Sofiu (z Lučenca) zo zločinu podvodu v štádiu pokusu. Obvinená žena sa 2. septembra v popoludňajších hodinách pokúsila vylákať od 84 ročnej ženy (z okresu Martin) finančnú hotovosť. Použila vymyslenú  zámienku, že vnuk 84 ročnej ženy mal  mať dopravnú nehodu a potrebuje peniaze. Spoločne odišli taxíkom z Martina do Žiliny, kde chcela 84 ročná žena vybrať finančnú hotovosť 8.000.-€. Následne mala peniaze odovzdať obvinenej žene. Rýchlym zásahom policajtov a za aktívnej pomoci občanov k výberu nedošlo a obvinená žena bola zadržaná.

Obvinenej hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na tri roky až 10 rokov. Vyšetrovateľ Policajného zboru na obvinenú ženu spracoval podnet na návrh na jej vzatie do väzby. Ten bol akceptovaný a obvinená žena je stíhaná väzobne. 

Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.   

Seniori pozor! Nestaňte sa obeťami podvodníkov a zlodejov.

Policajný zbor upozorňuje občanov na protiprávnu činnosť páchanú na senioroch, pri ktorej sú okrádaní alebo uvádzaní do omylu, pričom je zneužívaná ich dôvera. Ponúkame niekoľko rád, čo robiť, ak sa ocitnete v niektorej z nasledovných situácií: 

1. Dostali ste pozvánku či informačný leták na prezentačnú akciu, predajnú akciu, labužnícku show, výhodné nákupy, príjemné posedenie, bezplatnú večeru, či neodolateľný výlet, kde zároveň získavate darček zadarmo. 

- Poraďte sa s príbuznými, preverte si údaje na pozvánke o organizátorovi a jeho ponuke na internete alebo na Slovenskej obchodnej inšpekcii. Ak máte pochybnosti, na ponuku radšej nereagujte.

- Nekupujte tovar len preto, že je zľavnený. 

- Neodovzdávajte svoje osobné doklady organizátorom.

- Ak si niečo kúpite, vždy trvajte na vystavení potvrdenia o kúpe tovaru.

- Nesúhlaste s možnosťou odvozu do banky alebo bydliska za účelom vyplatenia peňazí alebo zálohy za tovar.


- Pozorne si prečítajte všetky dokumenty, ktoré podpisujete.

- Ak ste nútení ku kúpe tovaru, je obmedzovaná Vaša osobná sloboda, ak by vám bolo bránené v odchode z akcie, alebo by ste pociťovali nátlak či vyhrážanie, kontaktujte políciu na čísle 158.

- Majte na pamäti, že od zmluvy môžete bez udania dôvodu do 7 dní odstúpiť, potrebujete však potvrdenie o zaplatení alebo zmluvu o úvere. Odstúpenie od zmluvy pošlite predajcovi doporučenou poštou a tovar radšej poistite, peniaze vám musia byť vrátené do 15 dní od odstúpenia od zmluvy. Vzory o odstúpení uzatvorených zmlúv nájdete na www.forumseniorov.sk. 

- Dôležité kontakty: Slovenská obchodná inšpekcia: 02/58272132 (kl. 117,125,130,159); Mestská polícia: 159; číslo tiesňového volania: 112; Ministerstvo spravodlivosti SR, Župné námestie 13, 813 11 Bratislava: 02/59353135; Fórum pre pomoc starším, bezplatná krízová linka pre pomoc starším: 0800 172 500.

2. Cudzia osoba Vám zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako Váš príbuzný (napr. syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr Vám opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí Vás, aby ste peniaze odovzdali jeho sekretárke, kamarátovi či inej osobe. 

- Čo najskôr si overte, či naozaj volal Váš príbuzný, obratom mu zavolajte, ak nevolal, kontaktujte políciu na čísle 158.

- Nikdy nedávajte peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď Vám tvrdí, že ju poslal Váš príbuzný, môže ísť o podvodníka.

3. Niekto Vás osloví na ulici, že nie je tunajší, milo Vás poprosí, aby ste mu ukázali cestu do nemocnice, následne Vás úpenlivo prosí, aby ste mu požičali peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu Vám ponúkne peniaze v inej mene. 

- Nikdy nepristupujte na takúto požiadavku, vyhýbajte sa komunikácii s týmito osobami, nesadajte do ich auta, nevpúšťajte ich do svojich príbytkov a čo najskôr kontaktujte políciu na čísle 158.

- Vždy majte na pamäti, že zdravotná pomoc v Slovenskej republike sa poskytuje každému bezplatne.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu