10 vecí, ktoré by ste nemali na Hviezdnych nociach zmeškať


Foto: 10 vecí, ktoré by ste nemali na Hviezdnych nociach zmeškať

Kompletný program “hviezdneho” multižánrového festivalu nájdeš na www.hviezdnenoci.sk. Ale až my ti v tej záplave skvelých hudobných mien a názvov filmov pomôžeme plávať. Tu je 10, slovom desať, vecí, ktoré neradno prehliadnuť.

Koncert BULP

21-ročný chalan z Trenčína má raketový nástup. Všetky letné akcie sa idú o neho potrhať. BULP robí kvalitnú elektronickú muziku na posluch aj do tanca. Na Hviezdnych nociach bude hrať už vo štvrtok počas otváracieho večera v sprievode videoartovej projekcie výtvarníka Milana Mazúra.

Letné kino CESTA DO PRAVEKU
V piatok večer sa na nádvorí Bytčianskeho zámku uskutoční projekcia filmu Cesta do praveku od najslávnejšieho českého režiséra všetkých čias, Karla Zemana. Pre niekoho nostalgický zážitok a splnený sen vidieť toto dielo opäť na plátne, pre niektorých zas zrejme prvý dotyk s čarovným svetom klasických filmových trikov.

„Rocková renesancia“
Zabudni na toporné, upachtené a ukvílené slovenské rockové kapely. Teraz je tu vlna slovenských hudobníkov, ktorá robí skutočne svetový a originálny rock’n’roll. A to všetko v jeden večer pod strechou Bytčianskej synagógy - kapely Saténove ruky, Satin Lead, Stolen Money a Queer Jane.

Španielske divadlo
Už si videl slovenské divadlo, ktoré by hralo po španielsky? Na Hviezdnych nociach môžeš. Teatro EsPánico príde s hrou A TAR. Nemusíš sa báť, inscenácia bude mať slovenské titulky a očividne to bude veľký zážitok.

Vianoce s Alžbetou
Vianoce s Alžbetou sú zabudnutým drahokamom v dejinách filmu. Prvýkrát po takmer 60 rokoch sa vracajú do kina a to práve v Bytči na Hviezdnych nociach. Réžia Karel Kachyňa. Hlavná úloha famózny Vlado Müller. A navyše sa premieta z 35mm filmového kotúča. Bude to udalosť výnimočná ako prelet Halleyho kométy.

Koncert Autumnist
Autumnist je dnes už legendárna kapela - priekopníci na poli slovenskej elektronicko-alternatívnej scény. Slovenskí trip-hopoví mágovia sa po dlhšej dobe vracajú so svojou dychberúcou hudobno-vizuálnou šou. V sobotu večer ich na pódiu podporia ďalšie silné mená - do sveta sa derúci The Ills a majster spoza samplerov Dj Foolk; predskakujú talentovaní Tolstoys.

Videomappingová šou
Unikátne spojenie vizuálneho umenia, animácie, digitálnych technológií a hudby. Videomapping si môžeš pozrieť v Prahe alebo v Bratislave. A teraz aj v Bytči na fasáde neorománsko-maurskej synagógy v podaní košickej crew Nano Vj’s. K tomu netreba nič dodávať.

Rock v Reykjavíku
Kultový hudobný dokument o islandskom živelnom undergrounde osemdesiatych rokov. Film, ktorý ťa zoberie do pivničných skúšobní a bizarných koncertných priestorov Reykjavíku. Ako bonus 16-ročná Björk na prahu svojej kariéry. Premieta sa presne o polnoci.

Diogenov sud
Originálne diskusné fórum plné hostí od Košíc až po Bratislavu na tému oživovanie verejného priestoru. V rámci fóra aj komentovaná urbanistická prechádzka po meste. Ak si nerd na architektúru, urbanizmus a verejný priestor, tak tu musíš byť.

Mladá krv
Nedeľný večer bude patriť mladým nádejným kapelám. Ak chodíš rád na festivaly kvôli novým a neznámym kapelám, ktoré však znejú sviežo a autenticky, tak by si na festivale nemal chýbať v nedeľu večer. Hviezdne noci pre teba objavia nové hviezdy.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu