V nedeľu otvorili Budatínsky hrad, do obnovy sa investovalo už viac ako 5 miliónov eur


Foto: V nedeľu otvorili Budatínsky hrad, do obnovy sa investovalo už viac ako 5 miliónov eur
Galéria: 2 fotky

Okolo 5-tisíc návštevníkov zavítalo v poslednú júlovú nedeľu na veľkolepé otvorenie Budatínskeho hradu. Po desiatich rokoch sprístupnila Žilinská župa, ako vlastník hradu, vnútorné priestory jednej z najstarších architektonických pamiatok na území hlavného mesta Žilinského kraja.

Kraju sa podarilo obnoviť ďalšiu časť národnej kultúrnej pamiatky Budatínskeho hradu a vytvoriť tak jedinečný priestor pre expozície Považského múzea v Žiline v našej župnej pôsobnosti. Po tom, ako od roku 2009 zrekonštruovali Budatínsky park, hradnú vežu a jej fasádu, pre návštevníkov otvorili aj hradnú kaplnku a samotný Budatínsky hrad.

Župa opravila druhé a tretie hradné podlažie, ktoré milovníkom histórie odhalí kabinet kuriozít, artefakty spojené s dejinami mesta Žilina, dobový nábytok, exponáty viažuce sa na rekonštrukciu hradu, obrazy či mnoho ďalších zaujímavostí.

Riaditeľka Považského múzea v Žiline (PMZA) Zuzana Kmeťová zároveň doplnila, na čo sa môžu záujemcovia tešiť najviac:

„Vytvorili sme tu nový priestor pre ľudí a s radosťou môžem povedať, že v hrade sme sprístupnili aj jedinečnú a dlho očakávanú expozíciu drotárstva.“

Počas prác sa obnovilo takmer tisíc metrov štvorcových, zrealizovali sa nové podlahy, výmena okien a dverí, elektroinštalácia, ústredné kúrenie, vetranie, klimatizácia a zreštaurovali sa všetky omietky.

Celá rekonštrukcia bola vo výške viac ako 1 milión eur


Financovanie prebiehalo z eurofondov aj z vlastných zdrojov samosprávneho kraja.

„Novú tvár získala rovnako i baroková kaplnka z roku 1745. Je klenotom nášho areálu a ponúkne nielen sakrálne umenie, ale taktiež virtuálnu prehliadku, ktorá umožní aj imobilným záujemcom absolvovať pomyselnú návštevu hradu, veže a okolia,“ dodala ďalej Z. Kmeťová.

Župa spolu s Nórskym finančným mechanizmom investovala do premeny hradnej kaplnky 522-tisíc eur.

„Podľa zachovaných originálov sme zrekonštruovali dvere, vybudovali sme bezbariérový prístup, osadili novú dlažbu a zreštaurovali pôvodné výmaľby na stenách. Vymenené boli tiež okná, vznikla prezentačná miestnosť s virtuálnou prehliadkou, pribudli nové rozvody, vykurovanie, vzduchotechnika, zabezpečovací systém, zrepasovalo sa pôvodné točité schodisko, kaplnka získala úplne novú strechu a zrekonštruované boli zároveň i vonkajšie omietky,“ informovala riaditeľka PMZA.

Ako priblížila zástupkyňa Nórskeho veľvyslanectva na Slovensku Eva Gašperanová, oprava Budatínskeho hradu sa uskutočnila v rámci druhého obdobia nórskych fondov, kedy prišlo na Slovensko 80 mil. eur, z ktorých až 12 mil. eur bolo určených na obnovu kultúrnych pamiatok.

„V rámci tohto objemu máme 21 pamiatok na území Slovenska a teší ma, že jednou z nich je tak krásny priestor, ako je Budatínsky hrad, ktorý sa po dlhých rokoch otvoril pre verejnosť. Je to miesto, ktoré žije a je prirodzene navštevované,“ uviedla E. Gašperanová.

V Budatínskom hrade ostáva zrekonštruovať a dobudovať hospodársku budovu, ďalšie podlažia hradu i nádvorie. Zatiaľ tam kraj investoval už takmer 5 miliónov eur. Na dokončenie chýbajú ešte okolo 2 milióny eur.

Z vlastného rozpočtu chce ŽSK dokončiť obnovy omietok južnej časti hradu a následne pokračovať v oprave severnej strany.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu