Plavcom Nereusu sa darilo, Štefánik na ME juniorov v plávaní dvakrát v semifinále


Foto: Plavcom Nereusu sa darilo, Štefánik na ME juniorov v plávaní dvakrát v semifinále Foto: Miroslaw Novak

V dňoch 6. až 10. júla 2016 prebehli v maďarskom mestečku Hódmezővásárhely Majstrovstvá Európy juniorov v plávaní. Slovensko reprezentovalo 19 chlapcov a dievčat, medzi ktorými mali svoje miesto aj dvaja žilinský plavci Klubu plaveckých športov Nereus, Vladimír Štefánik a Laura Benková.

Vlado Štefánik je už skúsený pretekár, ktorý ma za sebou viacero významných medzinárodných vrcholných podujatí a svoje skúsenosti zúročil aj tu. Napriek neustálym problémom s ramenami a uprednostnením školských povinností (tento rok úspešne zmaturoval) pred tréningom, sa mu podarilo dvakrát prebojovať do semifinále.

Najprv to bolo v jeho najlepšej disciplíne 100 m voľný spôsob, kde už v rozplavbách prekonal slovenský seniorsky aj juniorský rekord a postúpil ako desiaty. V semifinále dokázal čas o 11 stotín ešte vylepšiť a celkovo sa umiestnil na 11. mieste. Na polovičnej trati 50 m voľný spôsob sa preplával do semifinále v osobnom rekorde ako pätnásty. Potom ešte stihol výborne zaplávať v polohovkovej štafete a poobede opäť vylepšil svoj čas, ktorý mu priniesol konečné 12. miesto.

Laura Benková bola nováčikom na tak významných pretekoch, čo sa podpísalo pod jej prvý štart na 100 m voľný spôsob a za svojím osobákom zaostala 14 stotín. To si však vynahradila o dva dni neskôr na dvojnásobnej trati, kde vylepšila svoj čas o 6 stotín a o pár minút neskôr v svojej doplnkovej disciplíne 100 m motýlik dokonca o 1,22 sekundy.

Okrem individuálnych disciplín boli obidvaja naši plavci platnými členmi slovenských štafiet. Vlado absolvoval z piatich možných štafiet tri a Laura dokonca štyri.

Zverencom trénera Juraja Skopala srdečne gratulujeme a želáme ešte veľa úspešných štartov v domácich aj zahraničných bazénoch.
Zdroj: Edita Pavlíková