Cyklisti dnes dostali cykloraňajky, akcia mala za cieľ aj získať údaje do prieskumu


Foto: Cyklisti dnes dostali cykloraňajky, akcia mala za cieľ aj získať údaje do prieskumu

Prvýkrát sa v Žiline zorganizovali cykloraňajky a to na ulici Vysokoškolákov. Cyklisti boli celkom milo prekvapení, pričom niektorí nám ani nezastavili,lebo sa možno báli, že je to nejaká politická agitka. Niektorí sa zase ponáhľali.

Tí, čo ale zastavili si mohli dať kávičku, čaj alebo džúsik, pričom do práce alebo do školy sme im nabalili vody s musli tyčinkou a jablkom. Raňajky boli od 7 do 8:00, pričom po cyklocestičke prešlo 45 cyklistov (25 do centra a 20 z centra) a 14 cyklistov išlo mimo sčítač. Jazdili najmä ľudia do práce, študenti do školy, dôchodcovia na nákupy, dokonca aj jeden mladý Dán,ktorý tu pracuje.

Okrem toho sme sa ich pýtali, odkiaľ kam cestujú, ktoré cesty by podľa nich potrebovali cykloopatrenia a čo im napríklad z pohľadu cyklistov vadí. Samotný prieskum ešte spracujeme a určite sa s výsledkami podelíme. Zároveň sme overovali dáta z automatického sčítača, pričom sa nám potvrdilo, že okrem cyklistov, ktorí jazdili po cyklocestičke, ich ešte min. 30 % z danej intenzity jazdí buď popri OBI alebo po ceste popri OC Atrium,kde už sčítač nedokáže cyklistov počítať.

Zaujímavosti z prieskumu


Najstarší účastník mal 80 rokov, najmladší 16, priemerný cyklista mal 47 rokov. 65 % cyklistov boli muži, ženy 35 %. Cyklisti sa najviac sťažovali na:

    nevybudovanú cyklosieť v celom meste,
    rozbité cyklocesty,
    neexistujúce napojenia do prímestských častí ako Strážov, Brodno, Považský Chlmec alebo Zástranie,
    chceli by predĺženie cyklocestičky na Rosinskú cestu z ul. Vysokoškolákov,
    priali by si pruhy napr. v centre, legálny prejazd Mariánskym námestím, cyklopruhy na Spanyolovej, Komenského, V.Okružnej, Kysuckej a pod.
    veľké obrubníky na začiatkoch alebo koncoch cyklotrás.

Podiely jednotlivých mestských častí:
Vlčince     44,44%
Centrum     16,67%
Závodie     7,41%
Hliny     12,96%
Bánová     1,85%
Rosina     3,70%
Rosinky     3,70%
Solinky     1,85%
Mojšová Lúčka     1,85%
Nákupné centrá     5,56%

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu