- 4. február 2026 o 17:30
Rizikový úsek cesty pod Strečnom čaká sanácia, Slovenská správa ciest hľadá zhotoviteľa
Dlhodobo rizikový úsek cesty I/18 pod hradom Strečno by sa mohol dočkať zásadného riešenia. Slovenská správa ciest vyhlásila verejné obstarávanie na sanáciu nestabilného skalného svahu, ktorý sa nachádza nad jednou z najvyťaženejších ciest v Žilinskom kraji.
Z dokumentov zverejnených vo Vestníku verejného obstarávania vyplýva, že predmetom zákazky sú stavebné práce zamerané na stabilizáciu svahu a skalného brala v úseku cesty I/18 medzi kilometrami 9,350 a 9,600. Ide o približne 250-metrový úsek vedený priamo pod strmým skalným masívom v tesnej blízkosti hradu Strečno.
Z opisu zákazky vyplýva, že sanácia sa bude realizovať v geotechnicky mimoriadne náročnom prostredí, pričom cieľom je zníženie rizika ohrozenia bezpečnosti a plynulosti cestnej dopravy. Zároveň sa počíta s tým, že premávka na frekventovanej ceste I. triedy zostane počas väčšiny prác zachovaná, čo kladie vysoké nároky na organizáciu výstavby aj bezpečnostné opatrenia.
Súťažné podklady hovoria o realizácii dočasných aj trvalých stabilizačných a ochranných opatrení, pričom technické riešenia vychádzajú z orientačného inžinierskogeologického prieskumu problematických svahov v danej lokalite. Tento dokument tvorí súčasť projektových podkladov verejného obstarávania.
Predpokladaná hodnota zákazky je stanovená na viac ako 14 miliónov eur bez DPH. Verejný obstarávateľ zvolil postup verejnej súťaže, pričom hlavným kritériom pri hodnotení ponúk bude cena, ktorá má 50-percentnú váhu. Zvyšok hodnotenia bude zohľadňovať najmä navrhovanú lehotu realizácie a počet úplných uzáver cesty počas výstavby.
Lehota na predkladanie ponúk je stanovená do 10. marca tohto roku. Samotný začiatok stavebných prác bude závisieť od priebehu verejného obstarávania a podpisu zmluvy so zhotoviteľom.
Úsek cesty pod Strečnom patrí medzi najproblematickejšie dopravné miesta v regióne, a to najmä pre opakované zosuvy skál a obmedzenia dopravy v minulých rokoch. Práve tieto skúsenosti viedli k potrebe komplexného technického riešenia, ktoré by malo zvýšiť bezpečnosť motoristov a znížiť riziko neplánovaných uzáver.
Vyhlásenie verejného obstarávania tak naznačuje, že dlhodobo diskutovaná sanácia sa posúva z prípravnej fázy bližšie k realizácii. Kedy sa práce reálne začnú, však ukáže až výsledok súťaže a ďalší postup Slovenskej správy ciest.
Minútky zo Slovenska
- 21:45 PREHĽAD: Víkendové dni sú za dverami, čo ponúka Košický kraj? Tešiť sa môžete na poriadne nadupané podujatia
- 21:45 Nitru čaká koncert Mira Jaroša v Promenade: Bude zdarma a pre všetkých, naposledy spôsobil detský ošiaľ
- 21:45 Poštárka opísala svoj bežný pracovný deň, pravda o žltých lístkoch vo vašej schránke vás možno prekvapí
- 21:45 Víkend v Trenčianskom kraji ponúkne pestrý kultúrny program, od veľkých šou až po divadelnú poctu televíznej legende
- 21:45 Do práce sa pôjde aj 8. mája. Pozor, niektoré skupiny zamestnancov nedostanú ani euro navyše
- 21:45 Zomrel uznávaný zubár Rudolf Kotula, ktorý roky pôsobil v Banskej Bystrici, ovplyvnil generácie lekárov
- 21:45 PREHĽAD: Posledný aprílový víkend je pred nami! V Prešovskom kraji je pripravený pestrý program, vyberiete si?
- 21:00 Kam cez víkend v Bratislave a okolí? Program vám vyplnia veľkolepé Dni mesta, SlavCon, párty a špeciálne výstavy
- 21:00 Prešovčania zneužívajú parkovacie preukazy ŤZP svojich blízkych. Takýmto vodičom hrozí vysoká pokuta
- 21:00 FOTO: Za Nitrou smerom na Rišňovce došlo k hrozivej havárii, po zrážke kamióna s dodávkou zasahoval aj vrtuľník
- 21:00 VIDEO: Novorodenecké dvojičky zo Spišskej roztopia vaše srdce, braček spoznal svoju sestričku v prvej sekunde
- 20:36 Cyklistické preteky obmedzia cez víkend dopravu v okolí Trenčína a Bánoviec, autobusy budú jazdiť v upravenom režime
- 20:35 Manželka Igora Matoviča už nevlastní historický dom v centre Trnavy, pamiatku na Kapitulskej kúpil sused
- 20:35 Neviete kam cez víkend? Banskobystrický kraj ožije Vínšpacírkou, Lesníckymi dňami aj Novohradským expresom
- 20:35 Na železničnom priecestí na juhu Slovenska sa zrazil vlak s autom, dopravu prerušili