Mesto Žilina pozýva na výstavu Čipkované radosti – Kruhy


Foto: Mesto Žilina pozýva na výstavu Čipkované radosti – Kruhy

V utorok 24. mája sa v Makovického dome v Žiline konala vernisáž výstavy Čipkované radosti – Kruhy. Vernisáž je každoročne vstupnou bránou do Staromestských slávností. Ženy z Klubu paličkovanej čipky Gracia, ktorý pôsobí pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline, predviedli návštevníkom vernisáže svoje Na prvý pohľad jednoduchý námet – kruhy – obohatili čipkárky o kus svojej tvorivosti, umeleckého cítenia a šikovnosti.

Náročnú techniku tradičného ľudového umenia v prevedení 17-tich žilinských čipkárok na vernisáži obdivovali aj členky klubov z Považskej Bystrice, Banskej Bystrice, ale aj milovníčky paličkovanej čipky z Českej republiky. Ženy z Klubu paličkovanej čipky Gracia sú držiteľkami 5 medailí z prestížnych súťaží.

Pohľad na svet okolo seba previedli čipkárky do paličkovaných obrazov, šperkov či dekorácií.

Za mesto Žilina otvoril vernisáž zástupca primátora Patrik Groma, ktorý týmito slovami ocenil výstavu: „Každá ručná práca je vždy jedinečná a šikovné ruky týchto čipkárok si naozaj zaslúžia obdiv. Obdivujem ich vytrvalosť a chuť zachovávať naše kultúrne dedičstvo.“


Nadšenie z precíznej umeleckej tvorby čipkárok vyslovila aj vedúca samotného Klubu paličkovanej čipky Gracia, pani Helena Janotová: „Dovolím si povedať, že tieto ženy vôbec nepatria medzi amatérky. Každá z nich je majsterkou v tomto umení. A myslím si, že to dokazujú všetky vystavené práce.“

Výstava Čipkované radosti – Kruhy je pre verejnosť sprístupnená v Makovického dome v Žiline od 25. mája do 10. júna 2016, každý pracovný deň v čase od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska v Žiline aj v iných ako uvedených hodinách).

Členky Klubu paličkovanej čipky Gracia počas výstavy budú svoje čipkárske umenie predvádzať aj naživo.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac:Zdroj: Mesto Žilina