12. ročník Noci múzeí a galérii sa bude konať už 21.5.2016


Foto: 12. ročník Noci múzeí a galérii sa bude konať už 21.5.2016

Už 12. ročník obľúbeného celoeurópskeho podujatia otvorí počas sobotnej noci 21. mája 2016 aj brány múzeí a galérií v pôsobnosti Žilinskej župy. Spolu sedem inštitúcií Žilinského kraja si pripravilo pre návštevníkov jedinečný program so špeciálnymi aktivitami. „Naše múzeá, knižnice, galérie, divadlá a kultúrne strediská rozvíjajú umenie v regiónoch Žilinského kraja, a preto som rád, že sa rozhodli zapojiť aj do tohto projektu, ktorý na celom Slovensku spojí viac ako sto organizátorov. Verím, že návštevníci si túto noc vychutnajú, keďže budú mať napríklad možnosť odviezť sa na našej unikátnej lesnej železnici z oboch strán regiónov Orava i Kysuce, a to takpovediac len za svitu hviezd,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár.

Na Orave čakajú záujemcov prehliadky Oravského hradu až do 20.00 h za polovičné vstupné a rovnako zľavnená večerná jazda Oravskou lesnou železnicou. Milovníci umenia môžu stráviť noc v reštaurátorskej dielni Oravskej galérie v Dolnom Kubíne či zúčastniť sa tvorivých dielní a navštíviť mimoriadne výstavy a stále expozície, na ktoré je vstup zdarma. „Kysučania ale i ostatní turisti sa vo Vychylovke môžu tešiť na nočnú jazdu Historickou lesnou úvraťovou železnicou, po ktorej ich čaká originálna večerná prehliadka skanzenu s lampášmi, ktorú by si určite nemali nechať ujsť. Večer spríjemní folklórna skupina, popri ktorej vystúpení budeme v našom novom altánku opekať skvelé jedlo,“ opísal lákadlo Kysuckého múzea v Čadci jeho riaditeľ Miloš Jesenský.

Noc múzeí a galérií sa o 20.00 h začne aj v Hornom Považí. Prehliadka hradu a podhradia, ohňová šou či pozorovanie nočnej oblohy je pripravené na hrade Strečno a nočné prehliadky spojené s premietaním dokumentu pri príležitosti Roka Juraja Turza, ktorý župa pre tento rok vyhlásila, zase v Sobášnom paláci v Bytči. „Všetkých pozývam aj do našej Považskej galérie umenia v Žiline, kde budú až do 22.00 h otvorené zaujímavé expozície známych autorov, ako je napríklad Vincent Hložník,“ doplnil riaditeľ PGU Milan Mazúr.

Ojedinelý program pripravili i ďalšie dve župné galérie v Martine a Liptovskom Mikuláši. „V Turčianskej galérii bude otvorená burza starožitností, seminár o mágii čísel, tvorivé dielne a zároveň sa tu uskutoční skvelý jazzový koncert, na ktorom sa predstaví Martina Uherek a Klaudius Kováč,“ informoval J. Blanár. Interaktívnu návštevu ponúkne taktiež Liptovská galéria P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši, ktorá návštevníkom umožní spojiť večernú prehliadku s plnením originálnych úloh. V závere čaká všetkých stretnutie s akademickou maliarkou E. M. Šimerovou.


Miesto: -
Dátum: 21.05.2016 - 20:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu