Dlátom a štetcom: Výstava a vernisáž v Budatínskom hrade


Foto: Dlátom a štetcom: Výstava a vernisáž v Budatínskom hrade

Názov výstavy: Dlátom a štetcom

Usporiadateľ: Považské múzeum v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja

Miesto konania: areál Budatínskeho hradu, administratívna budova

Trvanie výstavy: 5. 4. – 12. 6. 2016

Vernisáž: 5. 4. 2016 o 17.00 hod.

Kurátorka výstavy: Mgr. Adriana Bárdyová, etnologička Považského múzea v Žiline


Považské múzeum v Žiline pripravilo pútavú výstavu, ktorá predstavuje rozsiahlu tvorbu významného slovenského ľudového rezbára Antona Kaduru z Podvysokej a jeho dcéry Evy Comorkovej-Kadurovej s maľbou na drevo. Výstava je inštalovaná vo výstavných priestoroch administratívnej budovy Považského múzea v Žiline v areáli Budatínskeho hradu. Prístupná pre návštevníkov bude od 5. apríla do 12. júna 2016. Vernisáž je naplánovaná na utorok 5. apríla o 17. hodine v administratívnej budove.

O autoroch:

Anton Kadura Patrí medzi najvýznamnejších kysuckých rezbárov súčasnosti. K rezbárstvu ho priviedol jeho otec a venuje sa mu od roku 1980. Ako sám hovorí, pre inšpiráciu stačí chodiť s otvorenými očami alebo zalistovať v pamäti. Jeho obľúbenými témami sú kysucké dreveničky a betlehemy.

Medzi najvýznamnejšie diela patria: Krížová cesta na Vrch Živčák, Krížová cesta v kostole v Olešnej, Betlehemy v kostoloch. Podieľal sa aj na realizácii unikátneho Česko – slovenského mechanického betlehemu v Hornej Lidči. Je jedným z autorov betlehemu v Žiline (v životnej veľkosti). V meste Turzovka patrí k spoluzakladateľom Medzinárodného rezbárskeho plenéru „Drevené tajomstvá“. V roku 2008 mu bol Národnou certifikačnou komisiou zloženou zo zástupcov REC Bratislava zainteresovaných ministerstiev a odborných ustanovizní udelený certifikát „KYSUCE – ORIGINÁLNY PRODUKT“.

Tento certifikát dáva výrobkom punc originality a zviditeľňuje kraj Kysuce na Slovensku aj v zahraničí. Od roku 1994 pracuje profesionálne ako ľudovo- umelecký rezbár. Žije a tvorí v Podvysokej. Eva Comorková-Kadurová Počas štúdia na vysokej škole sa začala venovať maľbe na plátno. Viedol ju významný surrealistický maliar profesor Karol Baron. Vo svojich maľbách používa výrazné farby a nikdy nepoužíva čiernu. V maľbe na drevo sa snaží zvýrazňovať letokruhy a dopĺňať ich realistickou maľbu. Ústredným námetom a nevyčerpateľnou inšpiráciou sa jej stali tváre detí, žien a mužov.

Miesto: -
Dátum: 05.04.2016 - 10:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu