Kriminalisti zadržali dvoch podvodníkov, ktorí okradli 82-ročného muža o 10,800 eur


Foto: Kriminalisti zadržali dvoch podvodníkov, ktorí okradli 82-ročného muža o 10,800 eur Foto: ilustračné

Policajti z Obvodného oddelenia Policajného zboru Dolný Kubín spoločne s kriminalistami z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne dôslednou operatívno-pátracou činnosťou odhalili podozrivých z majetkovej trestnej činnosti. Poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru Dolný Kubín obvinil 40 ročného Štefana (z Lučenca) a 41 ročnú Alicu (z Lučenca) z prečinov podvodu a krádeže spáchaných formou spolupáchateľstva.

Obvinení 26. januára predpoludním v Dolnom Kubíne pred nemocnicou oslovili 82 ročného muža. Pod vymyslenou zámienkou operácie príbuzného žiadali od neho požičať 300.-€. Oslovený muž ich pozval do svojho bytu v Dolnom Kubíne, kde im odovzdal finančnú hotovosť vo výške 300.-€. Obvinení následne v obývacej izbe zabávali poškodeného muža a z miestnosti kuchyne mu odcudzili finančnú hotovosť vo výške 10.800.-€. Z miesta odišli na neznáme miesto.

Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.

Seniori sú veľmi častým a obľúbeným terčom podvodníkov, ktorí zneužívajú ich dôverčivosť a ochotu pomôcť. Informujte starších ľudí vo svojom okolí a pomôžte predchádzať krádežiam.

Policajný zbor upozorňuje občanov na protiprávnu činnosť páchanú na senioroch, pri ktorej sú okrádaní alebo uvádzaní do omylu, pričom je zneužívaná ich dôvera. Podvodníci využívajú najčastejšie niektorú z nasledovných situácií:

1. Organizujú prezentačnú alebo predajnú akciu, labužnícku show, výhodné nákupy, príjemné posedenie, bezplatná večera, či neodolateľný výlet, kde zároveň získavate darček zadarmo.


2. Cudzia osoba Vám zavolá na pevnú linku alebo mobil, predstaví sa ako Váš príbuzný (napr. syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr Vám opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí Vás, aby ste peniaze odovzdali jeho sekretárke, kamarátovi či inej osobe.

3. Niekto Vás osloví na ulici, že nie je tunajší, milo Vás poprosí, aby ste mu ukázali cestu do nemocnice, následne Vás úpenlivo prosí, aby ste mu požičali peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu Vám ponúkne peniaze v inej mene.

4. Cudzia osoba Vám zazvoní pri dverách, predstaví sa ako pracovník istej spoločnosti a tvrdí, že Vám prišiel odovzdať výhru alebo Vám niekto telefonicky oznámi, že ste sa stali výhercom.

5. Niekto Vám zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo Vám prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok.

6. Niekto Vám zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napr. hrnce, nože, deky, stavebné náradie).

Vážení seniori, ak sa Vám stane niektorá z popísaných udalostí, buďte veľmi obozretní. Nevpúšťajte neznáme osoby do svojich príbytkov, nevyberajte pred nimi peniaze. Snažte sa zapamätať si čo najviac informácií k popisu podozrivých osôb, k motorovému vozidlu, na ktorom sa pohybovali, najmä evidenčné číslo, typ a farbu, ako aj iné informácie, ktoré pomôžu polícii pri pátraní po podvodníkoch a zlodejoch, ktorí sa vás snažili oklamať alebo okradnúť.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: