V Žiline vznikne nový multifunkčný štadión - v areáli Gymnázia na Varšavskej


Foto: V Žiline vznikne nový multifunkčný štadión - v areáli Gymnázia na Varšavskej
Galéria: 7 fotiek
Žilinský šport je dlhodobo na kolenách a akútne potrebuje nové športoviská. Preto sa partia športových nadšencov spolu s Martinom Kapitulíkom (poslanec MZ v Žiline, poslanec VÚC Žilina) rozhodli prebudovať nevyhovujúce ihrisko pri Gymnáziu na Varšavskej ulici. Vznikne tam multifunkčný priestor pre rugby, futbal, americký futbal, gymnastické športy a podobne. Nová plocha bude spĺňať všetky parametre moderného športoviska a bude verejne prístupná.  Priniesť by mala aj oživenie športovo-vzdelávacieho procesu pre školu a zároveň bude priestorom pre rozvoj mladých talentov.

„S vedením Gymnázia sme sa dohodli na spoločnom postupe a vzájomnej pomoci. Dal som vypracovať projektovú dokumentáciu spolu so štúdiou nového športoviska. Vychádza nám, že na jeho výstavbu potrebujeme zhruba 150.000,- EUR. Všetci máme chuť zabojovať, chceme vrátiť deti tam kam patria, na ihriská. Mňa osobne najviac motivuje fakt, že mladí ľudia majú aj napriek zlým podmienkam chuť pracovať. A keď im priestor na šport nevytvorí samospráva, či štát, vyhrnú si rukávy a idú do toho s plným nasadením bez nároku na odmenu. Príkladom sú žilinskí workoutisti, ktorí stavajú ihriská. Teším sa, že môžem byť súčasťou takéhoto tímu,“ hovorí Martin Kapitulík (#sieť).

S výstavbou sa začne pravdepodobne už v lete

Prvé práce na novom športovom areáli by mali začať už v lete tohto roku. Všetko však bude záležať od peňazí, ktoré chcú nadšenci projektu získavať z rôznych zdrojov. S prosbou o pomoc sa obracajú aj na verejnosť: „Zriadili sme si transparentný účet. Chceme vyhlásiť aj verejnú zbierku. Práce na projekte, ktoré budeme zvládať, sme pripravení robiť svojpomocne. Máme aj nejaké vlastné prostriedky, ktoré chceme do projektu vraziť. Proste sa už nemôžeme ďalej pozerať na momentálny stav a rozhodli sme sa to zmeniť. Nové ihrisko na americký futbal je pre nás nutnosť, inak nevieme ďalej fungovať. V tejto súvislosti veľmi vítame angažovanie Maťa Kapitulíka,“ hovorí Karol Haas zo športového klubu Žilina Warriors. Do projektu sa okrem amerických futbalistov zapojili aj žilinskí rugbysti z klubu Žilina Bears a chalani z Workout Team Žilina. Športovým nadšencom sa zatiaľ podarilo nazbierať niekoľko tisíc EUR. V prípade záujmu môžete projekt podporiť ľubovoľnou sumou prevodom na transparentný účet číslo SK66 0900 0000 0050 8239 7138. Pomoc s financovaním projektu prisľúbila aj žilinská župa.

Americky futbal v Žiline má momentálne v seniorskom tíme 40 hráčov, juniorsky tím zastupuje 15 hráčov. Futbalisti majú v pláne založiť ďalšie dve nižšie vekové kategórie po 15 detí.

Klub rugby má 26 riadne registrovaných aktívnych hráčov z toho je 7 vo veku medzi 15-16 rokom, čo tvorí základ dorasteneckého mužstva. Do budúcna plánujú rozšíriť a stabilizovať tím mužov, dorastu a vytvoriť mužstvo mladšieho dorastu a prípravky. Taktiež majú v pláne zakladať aj ženský tím. „Ak vzniknú vyhovujúce podmienky na tréning, zápasy a dokážeme rugby prezentovať na ihriskách, ktoré návštevníka skôr lákajú ako odpudzujú, mohol by náš klub do niekoľkých rokov registrovať cca 180 aktívnych hráčov v rôznych vekových kategóriach,“  hovorí Jozef Hodás, prezident Žilina Bears RC.

Street workout Žilina má 50 člennú základňu a ďalších 50 členov z radov mládeže. Klub Workou Žilina rovnako podporuje projekt Amerických futbalistov: „Pred dvoma rokmi povedali, že náš projekt nemá šancu.  Dnes naše ihriská ale stoje, dokázali sme ich postaviť. Ihrisko pre amerických futbalistov by prinieslo ďalšie oživenie Žilinského športu. Veríme, že táto iniciatíva sa podarí a radi sa k nej pripojíme, “ svorne tvrdia vedúci OZ WZ Dominik Hriník a Marek Frťala.
Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu