Obyvatelia Kysuckého Nového Mesta už niekoľko mesiacov neúnavne bojujú proti činnosti tamojšej spaľovne odpadov. Spaľovňa totiž plánuje rozšíriť svoju činnosť, čo by znamenalo, že k súčasným 1500 tonám spaľovaného nebezpečného odpadu by pribudlo ďalších 900 ton vysoko infekčného odpadu.
Petíciu za jej úplné zrušenie podporilo 11-tisíc ľudí a zá sa, že riešenie problému sa opäť posunulo vpred. „Koncom februára nás čaká prejednanie petície na Ministerstve životného prostredia. Uvidíme, ako sa k porušovaniu zákonov spaľovňou a kontrolnými regionálnymi orgánmi postavia oni,“ informuje člen petičného výboru Peter Janík.
Situáciu podľa neho riešia aj na pôde Žilinského samosprávneho kraja. „Momentálne prebieha výberové konanie na systém monitoringu ovzdušia v meste, ktorý organizuje župa v spolupráci so Slovenským hydrometeorologických ústavom,“ dodal Janík. Ten by mal sústreďovať dáta z monitorovacích zariadení.
Podľa informácií, ktoré poskytol SHMÚ, sa totiž žiadna monitorovacia stanica kvality ovzdušia v meste nenachádza. Územie Dolných Kysúc je radené do tretieho stupňa oblasti riadenia kvality z dôvodu vysokého podielu vykurovania tuhým palivom a tranzitnej dopravy.
Spaľovňa má nainštalované vlastné zariadenie na meranie emisií, podľa ktorých by emisie znečisťujúcich látok v ovzduší nemali byť vysoké.