Problémy so statickou dopravou na najväčšom sídlisku v Žiline pretrvávajú už niekoľko rokov. Čoraz viac obyvateľov a návštevníkov Vlčiniec každodenne hľadá miesto na zaparkovanie dlhé minúty, ani po zastavení svojho vozidla si však nemôžu byť istí, že je v bezpečí. Niektorí miestni občania riešia nedostatok parkovacích miest drasticky - rôznymi spôsobmi poškodzujú autá, ktoré stoja pred „ich“ panelákmi.
Vodiči, ktorí zastavili na „nesprávnom“ mieste, si už mnohokrát našli poškriabaný lak, rozbité okná či prepichnuté pneumatiky. Niektoré vozidlá neznámi páchatelia dokonca podpálili. Na našu redakciu sa obrátili manželia, ktorí majú smolu na rozhnevaných susedov, prípadne nepriateľa, o ktorom nevedia. V priebehu piatich mesiacov im už trikrát rozrezali pneumatiky na aute, napriek tomu, že stálo na rôznych miestach. K poslednému incidentu došlo koncom novembra.
„Bývame tu už 8 rokov a od augusta čelíme opakovanému prepichovaniu pneumatík na našom aute – stalo sa to už trikrát. Každý takýto prípad znamená nielen výdavky na nové pneumatiky a opravy, ale aj stres z toho, že keď auto potrebujeme, nie je v poriadku,“ priblížili Žilinčania.
Keďže manželia predpokladali, že obsadzujú obľúbené miesto niektorému zo susedov, prestali svoj automobil parkovať pred bytovým domom, v ktorom bývajú. Ani to však nepomohlo, keďže vozidlo bolo poškodené znovu, je zjavné, že niekomu stále prekáža.
„Chcela by som vás poprosiť o pomoc – ak ste si niečo všimli alebo máte informácie, ktoré by mohli pomôcť objasniť túto situáciu, bola by som vám veľmi vďačná, ak mi ich dáte vedieť. Verím, že takéto problémy sa dajú riešiť aj inak ako ničením majetku,“ prosí manželka širokú verejnosť.
Pneumatiky na rodinnom aute prepichli, keď stálo na uliciach Tatranská a Fatranská. K poslednému incidentu došlo pravdepodobne v noci zo soboty 23. na nedeľu 24. novembra. Manžel sa rozhodol páchateľovi poslať osobnejšiu výzvu.
Tvoja láska k obľúbeným parkovacím miestam a neschopnosť riešiť veci rozumným spôsobom Ťa vedú k poškodzovaniu majetku druhých. Pre nás nepochopiteľné, pre Teba zrejme bežné.
Keď nabudúce dostaneš chuť prepichnúť nejaké pneumatiky, zamysli sa: Čo ak niekto bude potrebovať odviesť zranené dieťa, chorého rodiča k lekárovi alebo riešiť inú životnú situáciu? Sám si odpovedz, či naozaj ideš prepichnúť pneumatiky!
A to, že oprava stojí čas a peniaze, je Tebe zrejme zbytočné písať. Zváž, prosíme Ťa, či toto je spôsob, akým chceš, aby sme tu spolunažívali.
– Tvoji susedia
Na Vlčincoch aj ostatných sídliskách v Žiline je vandalizmus na parkujúcich vozidlách, nanešťastie, pomerne bežný. Mnohí majitelia poškodených automobilov však nevedia, ako k problému pristúpiť, a nekontaktujú ani políciu. Ďalší upozorňujú svojich spoluobčanov prostredníctvom sociálnych sietí, prípadne napíšu do našej redakcie.
Aj z tohto dôvodu žilinská polícia neeviduje v poslednom období na sídlisku Vlčince žiadny priestupok súvisiaci s prepichnutými pneumatikami. Ľudia jej však nahlásili takéto prípady v centre mesta, konkrétne na uliciach D. Dlabača a M. R. Štefánika. Policajti pracujú na objasnení týchto priestupkov.
„Čo sa týka rád pre občanov, ak prídu na poškodenie svojho vozidla, uvedenú skutočnosť je potrebné ohlásiť na príslušné oddelenie Policajného zboru, ktorá vo veci bude vykonávať objasňovanie a zabezpečovanie dôkazov potrebných k vypátraniu páchateľa,“ uviedla žilinská krajská policajná hovorkyňa Daniela Kocková.
Pokiaľ sa stanete svedkom akéhokoľvek protiprávneho konania, kam patrí aj poškodzovanie vozidiel, bezodkladne kontaktujte tiesňovú linku 158.
Vandalizmus na motorových vozidlách má zväčša niekoľko následkov. Okrem toho, že jednotlivci či rodiny dočasne prídu o svoj obvyklý spôsob dopravy, následná oprava poškodení im spôsobí nepríjemnú finančnú záťaž. Keďže sa podobné prípady neustále opakujú, mnohí ľudia uvažujú, či sa na ne dá vopred pripraviť napríklad vhodným poistením. S otázkami na túto tému sme oslovili finančného odborníka Vojtecha Višňovského.
Existujú dva základné druhy poistenia motorových vozidiel, ktorými sú povinné zmluvné poistenie (PZP) a havarijné poistenie. To, ktoré má povinnosť platiť každý vlastník automobilu, pokrýva najmä škodu na majetku alebo zdraví, ktorú spôsobí niekomu inému. Škody spôsobené na vozidle vlastným zavinením, neznámymi osobami, zvieratami či živlami zas pokrýva havarijné poistenie, za ktoré si však treba „priplatiť“.
„Správne nastavené havarijné poistenie má už v základných balíkoch kryté škody spôsobené haváriou vozidla, živelnou udalosťou, teda počasím, vandalizmom, čím sa rozumie úmyselne poškodenie vozidla cudzou osobou, napríklad posprejovaním laku alebo prepichnutím pneumatík, stretom so zverou. Ďalej je možné navoliť si rôzne pripoistenia, ako napríklad poistenie skiel, úraz a smrť posádky vozidla, batožina, totálna škoda vozidla, poistenie finančnej straty GAP – vyplatenie ceny nového vozidla,“ priblížil riaditeľ a majiteľ pobočky finančných služieb SIMPLEA Žilina Vojtech Višňovský.
Vo všeobecnosti platí, že čím viac si želáte pripoistení, tým drahší bude výsledný produkt. Netreba však vyberať poistenie s najnižšou cenou, lepšie je hľadieť na pomer ceny a kvality. Mohlo by sa vám stať, že si zaplatíte havarijné poistenie, ktoré vám v prípade havárie nevyplatí ani cent. Višňovský odporúča využiť v podobných situáciách služby profesionála.
Dôležitým faktorom, na ktorý treba myslieť pri výbere poistenia, je takzvaná spoluúčasť poisteného. Môže byť určená ako pevná suma, prípadne ako niekoľko percent zo vzniknutej škody. Rozličné príčiny poškodenia vozidla sú zväčša poisťovňou vyhodnotené rôzne. Škoda spôsobená počasím a vandalizmom môže síce vyzerať rovnako a vyžadovať tú istú opravu, ide však o dve rôzne pripoistenia ktoré môžu mať iné podmienky, výšku spoluúčasti či maximálnu sumu, ktorú vám poisťovňa preplatí.
„Vždy platí, že škodu si čo najlepšie zdokumentuje, urobte čo najviac fotiek a nahláste čím skôr do poisťovne na obhliadku. V prípade vandalizmu sa pokúste kontaktovať možných svedkov prípadne správcu parkoviska a v prípade väčšej škody určite privolajte aj políciu,“ zdôrazňuje profesionál na osobné financie Vojtech Višňovský.
Hoci stopercentná ochrana pred vandalizmom neexistuje, majitelia vozidiel môžu niekoľkými spôsobmi znížiť riziko ich poškodenia či zlepšiť šance na odhalenie páchateľa. Najefektívnejšie je, samozrejme, parkovanie v garážach či na vlastnom pozemku. Pokiaľ to však nie je možné, zvážte inštaláciu kvalitnej palubnej kamery.
Niektoré modernejšie modely disponujú takzvaným parkovacím režimom, ktorý je aktívny len pri státí. Kamery sa zapnú len ak zaznamenajú pohyb alebo otrasy v okolí auta. Dôležité je mať na kamere nočné videnie a dostatok pamäte.
Pokiaľ chcete, aby kamera bežala celú noc, je potrebné zabezpečiť jej napájanie priamo z batérie auta alebo cez externú powerbanku. V prvom prípade vyberajte kameru s nízkou spotrebou energie, aby vám nevybila autobatériu. Výhodou môže byť tiež online prenos záznamu do mobilu či počítača.
Ďalšou možnosťou je parkovanie v blízkosti verejných bezpečnostných kamier, prípadne kúpa citlivého alarmu, ktorý zareaguje na neoprávnenú manipuláciu s vozidlom. Pokiaľ páchateľ vie, že ho máte v aute, môže ho to navyše odradiť od pokusu o jeho poškodenie.