Najznámejšiu námornú katastrofu 20. storočia pripomenie unikátna výstava z Chorvátska


Foto: Najznámejšiu námornú katastrofu 20. storočia pripomenie unikátna výstava z Chorvátska

Žilina, 25. apríl 2014 – Mesiac máj bude v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) patriť unikátnej výstave Titanic – Carpathia, ktorú organizuje Žilinská župa v spolupráci s Námorným a historickým múzeom chorvátskeho pobrežia v Rijeke. Výstava sa zaoberá stroskotaním parníka Titanic a záchrannou akciou lode Carpathia, ktorá ako prvá priplávala na miesto nešťastia.
Súčasťou expozície budú aj makety oboch lodí. Slávnostná vernisáž sa uskutoční v stredu 30. apríla 2014 o 14.00 hod. vo foyer Úradu ŽSK za účasti vicežupana Jozefa Štrbu, riaditeľa Úradu ŽSK Pavla Holeštiaka a podpredsedníčky Primorsko- goranskej župy Mariny Medaric, ktorá pricestuje do Žiliny na dvojdňovú pracovnú návštevu kraja pri príležitosti otvorenia výstavy.

Mesto Rijeka a viac než sedemdesiat chorvátskych členov posádky vošli do dejín ako aktéri dovtedy nezaznamenanej záchrannej akcie, keď vyhľadávali vyčerpaných cestujúcich a členov posádky Titanicu, ktorým sa podarilo nešťastie prežiť. Titanic bol považovaný za nepotopiteľný. Disponoval najnovšou technológiou, vďaka ktorej bol „najbezpečnejšou loďou“. A predsa sa potopil. Na svoju prvú transatlantickú plavbu vyplával zo Southamptonu 10. apríla 1912.

Len o štyri dni neskôr, 14. apríla 1912 o 23.40 hod., narazil Titanic v rýchlosti 21,5 uzla do ľadovej kryhy a rozlomil sa na dve časti. Loď sa potopila v noci 15. apríla o 2.20 hod. Z 2209 pasažierov a členov posádky sa zachránilo len 712 osôb. 1495 ľudí, vrátane 27 Chorvátov, zomrelo alebo sa utopilo. Posádku záchrannej lode Carpathie ocenenili bronzovou medailou a lodným dôstojníkom bola udelená strieborná medaila.

Kapitán Henry Rostron dostal zlatú medailu a strieborný pohár od Margaret Molly Brownovej, pasažierky prvej triedy, ktorá prežila. A Josip Car? Odvážny člen posádky zachraňujúci obete stroskotania Titanicu zachránil i časť lode. Záchrannú vestu z Titanicu daroval svojmu rodnému mestu – ako svedectvo 1495 cestujúcich, ktorí zahynuli v ľadovom oceáne. Jedna z piatich zachovaných záchranných viest na svete a jediná v Európe je pripomienkou na hrdinov Carpathie a priame spojenie medzi Titanicom, Carpathiou a Rijekou.

„Táto výstava nám pripomenie najznámejšiu mierovú námornú katastrofu 20. storočia a jej hrdinov. Som rád, že tento unikátny projekt realizujeme v spolupráci s našimi chorvátskymi partnermi z Primorsko-goranskej župy a bude si ho môcť pozrieť aj široká verejnosť,“ uviedol podpredseda ŽSK Jozef Štrba.
Výstava bude prebiehať od 30. apríla do 30. mája v čade od 8.00 do 17.00 hod. v priestoroch foyer Úradu ŽSK na Komenského 48 v Žiline.

zdroj: TS ŽSK

Prečítajte si viac: