Extrémnu hydrologickú situáciu na rieke Kysuca počas uplynulých dní sledoval aj Slovenský vodohospodársky podnik. V priebehu 24 hodín zaznamenal v okolí Čadce aj v Turzovke úhrn zrážok 90 až 95 milimetrov, čo spôsobilo zvýšenie hladiny a prietoku rieky nad úroveň, ktorú prekročí v priemere iba raz za 50 rokov.
V Čadci došlo k zaplaveniu viacerých oblastí vrátane technických areálov. Voda z rieky prenikla aj do čističky odpadových vôd, odkiaľ vyplavila splašky. Tie tiekli ďalej po prúde a prenikli aj do pôdy, mesto preto varovalo pred možnou kontamináciou zeminy, plodín a studní. Na vodohospodárov sme sa obrátili s otázkou, nakoľko sú znečistené vodné toky a čo to znamená pre ľudí a živočíchy.
„Pri takýchto extrémnych situáciách môže nastať zaplavenie čistiarní odpadových vôd, prípadne ich odľahčenie ako prevencia pred celkovým zatopením. Ak aj dôjde k úniku nevyčistenej splaškovej vody do vodných tokov, zároveň však dochádza vplyvom zvýšeného prietoku k rýchlemu narieďovaniu a odplavovaniu znečistenej vody, čím nedôjde k dosiahnutiu takej koncentrácie znečisťujúcich látok, ktorá by mohla spôsobiť úhyn živočíchov, alebo by bola klasifikovaná ako mimoriadne zhoršenie vôd,“ vysvetlil Marián Bocák, odborný riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Mimoriadne zhoršenie vôd nebolo počas víkendu ani pondelku 16. septembra zaznamenané. Pokiaľ by k nemu skutočne došlo, podľa vodohospodárov je zo zákona kompetentná konať Inšpekcia životného prostredia, ktorá určuje ďalší postup.
Slovenský vodohospodársky podnik odkazuje obyvateľom zasiahnutých oblastí, aby vodu z vytopených studní v žiadnom prípade nevyužívali na pitie. Toto upozornenie platí vždy, pokiaľ studne zatopí.