Pred výdatným dažďom vystríhajú aj v okresoch Žilinského kraja. Ako sa chrániť počas lejaka?


Výdatný dážď zasiahne aj okresy Žilinského kraja. Ako sa pred ním chrániť?

Foto: Pred výdatným dažďom vystríhajú aj v okresoch Žilinského kraja. Ako sa chrániť počas lejaka? Foto: archív Žilinak.sk

Záver týždňa sa v Žilinskom kraji ponesie v znamení výdatných zrážok. Upozorňujú na to aj výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), ktoré sú pre väčšinu okresov platné nasledujúcich päť dní.

Závažnejšia výstraha druhého stupňa bola vydaná pre okresy Žilina, Bytča, Čadca a Kysucké Nové Mesto, kde sa miestami očakáva úhrn zrážok 120 – 180 mm. „Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ vystríhajú meteorológovia.

S upršanými dňami by však mali rátať aj obyvatelia zvyšných okresov Žilinského kraja, kde platí výstraha prvého stupňa, s výnimkou okresu Liptovský Mikuláš, kde SHMÚ nepredpokladá zvýšené nebezpečenstvo. Všetky upozornenia sú platné od 6. hodiny zajtrajšieho dňa, štvrtka 12. septembra. Nateraz sa ich trvanie odhaduje až do pondelka 16. septembra 18:00 hod.

Intenzívny dážď by mal v najbližších dňoch zasiahnuť predovšetkým západné regióny Slovenska, kde sa predpokladá aj prudké zvýšenie hladín na Dunaji, Morave a Váhu. Na vážnosť situácie zareagovalo aj vedenie nitrianskej samosprávy, ktoré pre občanov zhrnulo všeobecne platné zásady pre ochranu života, zdravia a majetku v prípade silných dažďov, búrok a záplav.

Ako sa chrániť počas búrky a lejaka.

  • Sledujte predpoveď počasia: Situáciu nepretržite monitoruje Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý zverejňuje aktuálne výstrahy a blížiace sa búrky a povodne.
  • Zvýšte pozornosť na verejných priestranstvách a v okolí väčších stromov: Vyhýbajte sa nízko položeným oblastiam, mostom a okoliu vodných tokov, hladina tu môže kedykoľvek nepredvídateľne stúpnuť. Veľké stromy sú pri premočení pôdy ohrozené vyvrátením.
  • Zostaňte v bezpečí doma: Pri búrke zabezpečte alebo vypnite svoje elektrické spotrebiče. Držte sa ďalej od okien.
  • Nejazdite autom po zatopených cestách: Vyhnite sa zaplaveným komunikáciám. 
  • Ak sa cítite ohrození na zdraví, živote či majetku, okamžite kontaktujte 112!

Príprava domácnosti na silné dažde a záplavy:

  • Skontrolujte odkvapy a odtoky: Uistite sa, že vaše odvodňovacie systémy sú čisté a funkčné, aby mohli odvádzať dažďovú vodu. Upchaté odtoky môžu spôsobiť lokálne zaplavenie.
  • Zabezpečte pivnice a suterény: V prípade potreby si pripravte vrecia s pieskom či zábrany na okná a dvere. 
  • Odstráňte voľné predmety z okolia domu: Záplavy môžu rozniesť voľne pohodené predmety ako záhradný nábytok, odpadky či náradie a spôsobiť zranenia či škody na majetku. Zabezpečte ich alebo schovajte vo interiéri.

Opatrenia počas povodne:

  • Pokiaľ vašu oblasť naozaj zasiahne prívalová voda a záplavy, v prvom rade zachovajte pokoj. Sledujte a riaďte sa pokynmi miestnych orgánov.
  • Chráňte sa pred kontaminovanou vodou: Záplavová voda môže obsahovať nečistoty a škodlivé látky. Vyhnite sa kontaktu s vodou a nepoužívajte záplavovú vodu na pitie, varenie ani hygienu.
  • Vyhýbajte sa zaplaveným úsekom: Počas a po búrkach sa môže na niektorých cestách nahromadiť voda. Dodržiavajte uzávierky ciest a neprekračujte bariéry, ktoré zabraňujú prístupu do zatopených oblastí.
  • Jazdite opatrne: Ak musíte cestovať, znížte rýchlosť a jazdite opatrne. Viditeľnosť môže byť výrazne znížená.
  • Neparkujte autá pod stromami: Vyhnite sa parkovacím miestam v tesnej blízkosti vzrastlých stromov. Môže dôjsť k zlomeniu aj zdravých stromov.



Bratislava
Trenčín
Prešov
Bratislava
Banská Bystrica
Banská Bystrica
Košice
Nitra
Trenčín
Košice
Nitra
Trnava
Trnava
Prešov