Kysucká knižnica v Čadci oslavuje v tomto roku významné jubileum – sto rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti dostalo viac ako 6-tisíc registrovaných čitateľov spolu so zamestnancami knižnice ako darček niekoľko noviniek, ktoré ešte viac sprístupnia a zatraktívnia jej služby.
Jednou z významných inovácií je prvý bibliomat v Žilinskom kraji. Jeho zriadenie, ktoré stálo 20 760 eur, bolo financované prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Ide o samooblužné zariadenie, vďaka ktorému si čitatelia na Kysuciach môžu vyzdvihnúť knihy aj v čase, kedy je knižnica zatvorená alebo funguje v obmedzenom režime. V bibliomate stačí zadať PIN kód, ktorý čitateľ obdrží po potvrdení objednávky cez online katalóg
Bibliomat obsahuje 32 schránok, kde knihy čakajú na vyzdvihnutie po dobu 72 hodín. Výpožičná doba je štandardne 30 dní, s možnosťou predĺženia, pričom čitateľ si môže objednať maximálne 10 titulov naraz. Pre vrátenie kníh je k dispozícii aj bibliobox, ktorý umožňuje vrátiť knihy kedykoľvek mimo otváracích hodín knižnice.
Galéria: 4 fotky
Okrem bibliomatu prešla knižnica aj ďalšími zmenami. „Súčasťou projektu v celkovej hodnote 85 230 eur bolo aj vybudovanie zázemia – šatne – pre účinkujúcich pri realizácii podujatí v knižnici, nové dvere, elektronický vrátnik do internej časti budovy, ktorý umožňuje prístup iba autorizovaným osobám a tiež dezinfekčné stanice. Vo foyere bola umiestnená prezentačná TV prostredníctvom ktorej sú návštevníci informovaní nielen o podujatiach a novinkách,“ spresňuje riaditeľka kysuckej knižnice Katarína Borisová.
Okrem toho bola v knižnici v uplynulých mesiacoch redizajnovaná a modernizovaná aj Artotéka – úsek umenia. Priestory architektonicky navrhla Ing. arch. Frederika Hromádková a regále na mieru vyrobili študenti Strednej odbornej školy drevárskej a stavebnej Krásno nad Kysucou. Súčasťou vynoveného priestoru je aj nové zariadenie a rovnako pribudla LED TV, bluetooth slúchadlá, zosilňovač wifi, notebook, reproduktory a úložné boxy.
Galéria: 4 fotky
„Táto časť knižnice bola a je značne využívaná, avšak jej interiérové a technické vybavenie nezodpovedalo záujmu návštevníkov. Sme radi, že vďaka finančnej podpore z Fondu na podporu umenia vo výške 16 220 eur a spolufinancovaniu nášho zriaďovateľa sme mohli vytvoriť moderný priestor, ktorý bude slúžiť pre účely zapožičania umenovednej literatúry, notového materiálu či vypočutia gramoplatní, ale realizovať sa tu budú aj klubové stretnutia a workshopy,“ dopĺňa Borisová.
Oba projekty – bibliotéka aj modernizovaná artotéka boli spolufinancované Žilinským samosprávnym krajom. „Verím, že bibliomat, modernizovaná artotéka, ale napríklad aj letná čitáreň, ktorá je podľa mňa rovnako veľkým prínosom tejto knižnice, budú naplno využívané, priestory nikdy nezostanú prázdne a budú miestom stretávania sa miestnej umeleckej obce a fanúšikov literatúry, umenia a kultúry,“ dodáva na záver predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Prispejte nám na kávu
Nech sme bdelí a dokážeme prinášať nezávislé spravodajstvo aj o polnoci.