Diaľnica do Košíc najskôr v roku 2020, problémom sú aj úseky v okolí Žiliny


Foto: Diaľnica do Košíc najskôr v roku 2020, problémom sú aj úseky v okolí Žiliny Foto: ilustračné - artoo.cz
Výstavba úseku diaľnice D1 Turany - Hubová mala začať v roku 2016 a pôvodné ukončenie bolo plánované v roku 2019. Tento rok mal byť aj konečným v dlhom príbehu výstavby súvislej diaľnice z Bratislavy do Košíc, kvôlu nedostatku času sa tak nestane. Diaľničiari už priznali, že vyššie uvedený úsek začnú stavať až v roku 2017, pričom stavba potrvá tri až štyri roky. „Súvislá diaľnica z Bratislavy do Košíc do roku 2019 už nie je reálna,“ uviedol pre denník Pravda riaditeľ Výskumného ústavu dopravného v Žiline Ľubomír Palčák. Oneskorenie tohto úseku teda spôsobí časový posun v otvorení súvislej trasy, ktorá podľa plánov prepojí metropoly východu a západu.

Omeškanie minimálne 10 rokov

Najstaršie plány na dokončenie tohto spojenia pritom pochádzajú ešte z rokov vlády Mikuláša Dzurindu, kedy vtedajší minister dopravy Pavol Prokopovič tvrdil, že dokončenie diaľnice do Košíc pripadne na rok 2010. Významným miľníkom je aj poklepanie tunela Višňové, ktorý by mal byť dokončený v roku 2019 konzorciom firiem Salini Impregilo-Dúha. Tunel je súčasťou úseku D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala.

Ďalším nedokončeným úsekom v okoli Žiliny je D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka, kde je odovzdanie 11,3 kilometra dlhej diaľnice naplánované na rok 2018. Zdržanie v prípade inej časti, D1 Hubová – Ivachnová, by mohol spôsobiť zosun, o ktorom diaľničiari vedia. Jedným z variantov je aj predĺženie tunela Čebrať.

Na problematický úsek zatiaľ nie sú peniaze

Otázne v prípade D1 Turany - Hubová je aj financovanie, štát ho zatiaľ nemá vyriešené. Do úvahy prichádzajú PPP projekty, ktoré by pomohli znášať výdavky prostredníctvom zapojenia súkromného sektora. „Dnes ešte vôbec nie je isté, kedy sa začne stavať. Rovnako na túto stavbu nie sú ani financie,“ hovorí pre denník Pravda Palčák.

Problémom je aj fakt, že projekt na tento úsek nie je zahrnutý v operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020, odkiaľ budú putovať peniaze z Eurofondov pre Slovensko počas najbližších rokov.

Prečítajte si viac:Zdroj: Denník Pravda