FOTO: Pamiatková obnova sa blíži ku koncu. Pioniersky dom v Martine dostal svoju pôvodnú podobu


FOTO: Pamiatková obnova sa blíži ku koncu. Pioniersky dom v Martine dostal svoju pôvodnú podobu
Galéria: 9 fotiek
Foto: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Bývalá administratívna budova Advokátskej komory pre Slovensko a Podkarpatskú Rus v Martine prechádza pamiatkovou obnovou. Práce začali už v roku 2018 a postupne sa blížia ku koncu. Informoval o tom žilinský krajský pamiatkový úrad. 

Domácim obyvateľom je budova známa skôr ako Pioniersky dom alebo Centrum voľného času. Budovu v novoklasicistickom slohovom výraze a s kubisticky štylizovanými detailmi postavili v roku 1923 podľa projektu architekta Jána Palkoviča zo známej staviteľskej firmy „Hlavaj, Palkovič, Uličný“.


Pri rekonštrukcii išlo najmä o zachovanie prvkov, ktoré napĺňajú pamiatkovú podstatu objektu. Zachovávané preto boli pôvodné stavebné prvky. „V rámci obnovy sa okrem iného podarilo zachovať historické cementové dlažby - tzv. perníčkový typ dlažby, pôvodné terazzové podlahy, drevené kazetové dvere a historické schody so zábradlím z umelého kameňa a kovu,“ informujú pamiatkári. 

Zároveň sa podľa originálu do interiéru vrátili parketové podlahy a dobové osvetlenie či originálna farebnosť a pôvodná výzdoba viacerých priestorov. Budova bude slúžiť na kultúrno-spoločenské a reprezentačné účely mesta Martin.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: