FOTO: V Žiline vyrastie nové športové centrum. Župa tak chce podporiť nádejných športovcov


FOTO: V Žiline vyrastie nové športové centrum. Župa tak chce podporiť nádejných športovcov
Galéria: 3 fotky
Foto: ŽSK

Žilinská župa chce vybudovať Športové centrum pre mládež a nádejných športovcov. Vyrásť by malo v areáli gymnázia Hlinská v Žiline a slúžiť by malo škole, verejnosti aj športovým klubom. Na areál o rozlohe viac ako 14-tisíc m² má krajská samospráva vypracovaný už aj projektový zámer. 

Zámerom župy je vybudovať športové centrum vo vonkajšom areáli školy, ktorý je v súčasnosti nevyužitý a zanedbaný. Pôvodný bežecký areál, ktorý sa tam nachádza je už zarastený a nevyužíva sa. Priestor chcú preto revitalizovať a prinavrátiť mu pôvodnú funkciu športoviska. 

„Formou verejno-súkromného partnerstva plánujeme vybudovať novú športovú halu so zázemím a parkoviskom, vonkajšie športoviská z dotačných výziev na podporu športu,“ objasnila Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Súčasťou projektu bude aj revitalizácia vonkajšieho átria školy. Športový areál bude slúžiť prioritne pre študentov gymnázia, priestory však bude v popoludňajších hodinách využívať pre aj široká verejnosť a žilinské športové kluby. 


Hokejbalové ihrisko aj bežecký ovál

V areáli sa budú nachádzať viaceré športoviská. Hokejbalové ihrisko s rozmermi 52x26 metrov bude slúžiť aj pre florbal a futbal, bežecký ovál v dĺžke 220 metrov poteší zároveň korčuliarov a dve multifunkčné ihriská môžu športovci využiť na basketbal, volejbal a minifutbal. Pribudne aj pumptrack dráha pre bicykle a kolobežky, dve ihriská pre padel tenis a tri workoutové ihriská.


Vznikne tiež terénne hľadisko s prirodzeným výhľadom na všetky športoviská. Súčasťou areálu bude aj prístavba zo zázemím  ako šatne, wc, náraďovňa, technická miestnosť. V areáli budú doplnené aj lavičky, osvetlené chodníky a spevnené plochy, ktoré budú prepájať všetky športoviská medzi sebou.

Medzi objektom gymnázia a Hotelovou akadémiou je navrhnutý prístrešok pre odkladanie bicyklov a kolobežiek. „Celý športový areál bude doplnený množstvom zelene, tak aby sme vytvorili príjemný a kultivovaný priestor pre študentov, športovcov, divákov a ostatnú verejnosť,“ doplnila Jurinová.

Nové centrum za dva roky

Projekt športového centra je rozdelený na dve časti. Prvá časť športového centra bude slúžiť ako vnútorné športovisko a župa ho chce realizovať formou verejno-súkromného partnerstva. Samospráva preto vo vestníku vyhlásila prípravné trhové konzultácie a hľadá partnera, ktorý naprojektuje, postaví a bude určitý čas prevádzkovať športovú halu.

„Budúci týždeň plánujeme stretnutie s predstaviteľmi športových klubov. V mesiaci august budú prebiehať konzultácie s potencionálnymi partnermi pri výstavbe haly. Vyhlásenie súťaže na výber investora plánujeme v septembri. Následne proces prípravy projektovej dokumentácie, vybavenia stavebného povolenia a výstavby by mal trvať maximálne dva roky,“ uviedol Peter Weber, podpredseda ŽSK. 

Pre druhú časť športového centra – vonkajšie športoviská spracováva župa projekt pre stavebné povolenie. „Stavebné povolenie by sme chceli mať do konca roka, tak aby sme mohli podať žiadosť na Fond na podporu športu, z ktorého by sme chceli túto časť financovať,“ uzavrel Weber. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: