V žilinskej nemocnici stúpol počet ošetrených pacientov. Problémom sú nehody, úrazy aj kolaps


Foto: V žilinskej nemocnici stúpol počet ošetrených pacientov. Problémom sú nehody, úrazy aj kolaps Foto: FNsP Žilina

Leto a zvyšujúce sa teploty prinášajú nárast úrazov a rôznych zdravotných komplikácií. V žilinskej nemocnici počas predĺženého víkendu stúpol počet ošetrených pacientov. Personál urgentného príjmu poskytol zdravotnú starostlivosť denne desiatkám pacientov. Odborníci apelujú na opatrnosť a dôkladnú prevenciu.

Dospelí i detskí pacienti potrebujú pomoc najčastejšie po pádoch z bicyklov či kolobežiek, taktiež po pádoch z rebríkov, striech, pri poraneniach i popáleninách končatín. S letnou sezónou sa, spája aj zvýšený počet úrazov na motorkách a vyšší počet autonehôd.

„Medzi najčastejšie ošetrované úrazy patria poranenia rúk a nôh, ale aj rôzne internistické diagnózy ako vysoký krvný tlak, bolesť na hrudníku, dyspeptické ťažkosti a krvácania či kolapsy z tepla. Chcel by som veľmi pekne poprosiť ľudí, aby si v tomto období skutočne dávali pozor, a to pri športe, domácich prácach, ale aj na cestách a nepodceňovali svoje schopnosti,“ uviedol riaditeľ nemocnice a primár oddelenia úrazovej chirurgie Juraj Kacian.


Urgentná ambulancia úrazovej chirurgie pomáhala počas predĺženého víkendu v 233 prípadoch. Celkovo bolo na urgentnom príjme ošetrených 445 pacientov. S narastajúcimi teplotam je podľa odborníkov mimoriadne dôležité zvýšiť pozornosť a predchádzať rizikám, ktoré sú spojené práve s horúčavami. Dbať treba na pravidelný príjem tekutín a ochranu pred priamym slnkom.

„Vystavenie sa extrémnemu teplu predstavuje významné riziko pre zdravie každého človeka, predovšetkým však starších ľudí vo veku nad 65 rokov, chronicky chorých, so srdcovým ochorením a diabetikov. V tomto horúcom období veľmi ľahko dochádza k dehydratácii a kolapsom, pričom človek nemusí mať ani pocit smädu a stráca veľké množstvo vody,“ vysvetlila lekárka oddelenia vnútorného lekárstva A FNsP Žilina Laurence Vojtek.

Dodala, že práve preto potrebné dbať na dostatočnú hydratáciu, a to najmä v prípade starších ľudí s rizikovými faktormi. Ideálny je príjem minimálne dvoch litrov tekutín počas dňa, pri zvýšenej fyzickej aktivite viac ako dva litre. „Taktiež je potrebná pravidelná kontrola arteriálneho tlaku, glykémie, konzumácia ovocia a zeleniny, vyhýbanie sa alkoholu a chladenie sa,“ dodala lekárka.                                        


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: