Pre Žilinský kraj bola vydaná výstraha 2. stupňa pred búrkami s intenzívnym dažďom


Foto: Pre Žilinský kraj bola vydaná výstraha 2. stupňa pred búrkami s intenzívnym dažďom

Počas dnešnej noci (21. - 22. júna) môžu Žilinský kraj zasiahnuť silné búrky spojené s intenzívnym dažďom. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webe. Vydaná bola výstraha druhého stupňa pre všetky okresy v kraji s výnimkou Liptovského Mikuláša, kde platí 1. stupeň.

Očakáva sa výskyt búrok s intenzitou zrážok 30 až 50 mm za 30 minút, nárazmi vetra 20 až 30 metrov za sekundu (70 - 110 km/h) a s krúpami. Výstraha platí od polnoci do 06:00 hod.

Podľa meteorológov je výskyt týchto sprievodných javov v aktuálnej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká.

Intenzívny dážď môže vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie a pod.).


Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, el. vedení a ďalších objektoch. Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu.

Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily a pod. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: