Cesta medzi Bytčicou a Rosinou nepozná svojho správcu. Občania zobrali opravu výtlkov do vlastných rúk


Foto: Cesta medzi Bytčicou a Rosinou nepozná svojho správcu. Občania zobrali opravu výtlkov do vlastných rúk Foto: Facebook/Alžbetka Eli Jelinkova

Cesta medzi Bytčicou a Rosinou, ktorá vedie ponad diaľničný privádzač D1 Lietavská Lúčka – Žilina, roky nepozná svojho správcu. Bez doriešenia vlastníckych vzťahov degraduje, miestni obyvatelia sú tak nútení zobrať opravy do vlastných rúk.

Spomínaná cesta bola pôvodne vybudovaná za účelom prepojenia poľnohospodárskych družstiev a na prístup k poliam, no postupom času sa stala efektívnou skratkou medzi Bytčicou a Rosinou, obzvlášť v čase, keď sa v Bytčici tvoria zápchy.

Vzhľadom na absenciu údržby sa na vozovke hromadia výtlky, ktoré sú neraz hlboké aj 30 centimetrov. Oprava ciest občanmi je v tak tomto prípade nutnosťou, pretože bez nej by cesta bola ťažko prejazdná, no predovšetkým nebezpečná.

Občania si tak opäť na vlastné náklady zabezpečili všetko potrebné na opravu hlbokých jám a pustili sa do práce. Koniec ničeniu áut na Rosinskom kopci,“ podelili sa o dobré správy na sociálnej sieti. Tento krok poukázal na súdržnosť komunity, no zároveň na potrebu doriešenia vlastníckych vzťahov a určenia správcu, ktorý by zabezpečoval pravidelnú údržbu úseku.

Kým niektorí sa z práce spoluobčanov tešia, časť obyvateľov Bytčice by skôr uvítala, keby sa trasa prestala využívať. V obytnej zóne totiž kvôli spomínanej ceste evidujú zvýšený objem dopravy, čo znižuje komfort ich bývania. Svoju nespokojnosť dali v minulosti najavo podpismi petície či osadením zábran a dopravného značenia, v súčasnosti je však dotknutá komunikácia motoristom naďalej prístupná.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: