Vystriedajú vysoké teploty búrky? Pre Žilinu platia výstrahy pred prudkým lejakom


Foto: Vystriedajú vysoké teploty búrky? Pre Žilinu platia výstrahy pred prudkým lejakom

Posledné dni sa Žilinčania tešia slnečnému počasiu a vysokým teplotám. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však vydal výstrahu, ktorá môže byť predzvesťou prudkej zmeny. Pred búrkami vystríhajú v rámci celého Žilinského kraja s výnimkou okresu Turčianske Teplice.

Výstraha prvého stupňa platí od 18. hodiny dnešného dňa (19. jún) do 03:00 hod. nasledujúceho dňa a rovnako aj od piatkového večera (21. jún) do 06:00 hod. v sobotu.

Aj napriek tomu, že pravdepodobnosť výskytu búrok je malá, v prípade ich príchodu je potrebné rátať s prudkým lejakom o intenzite 20 – 30 mm za 30 minút. Meteorológovia tiež upozorňujú na silné nárazy vetra či krúpy.


„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ spresňuje SHMÚ.

Kým intenzívny dážď dokáže vyvolať rýchly vzostup vodných hladín, vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu stromoch či budovách. Záhradkárov či pestovateľov zase nepoteší možný výskyt krúp, ktoré môžu potenciálne poškodiť vegetáciu.

Ochrana ľudského zdravia zostáva naďalej kľúčovou. Ak sa do vašej oblasti blíži búrka, obmedzte svoje vonkajšie aktivity a odložte ich na neskôr.

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: