Slúžila ako sklad, koncertná sieň, divadlo aj aula univerzity. Spoznajte príbeh Novej synagógy v Žiline


Foto: Slúžila ako sklad, koncertná sieň, divadlo aj aula univerzity. Spoznajte príbeh Novej synagógy v Žiline

Príbeh Novej synagógy už 22. júna o 16:00 v Rosenfeldovom paláci priblíži Marek Adamov pod záštitou Židovskej náboženskej obce.

V rokoch 1928 až 1931 postavila Židovská obec Neologickú synagógu na mieste pôvodnej synagógy z roku 1861. Budova slúžila svojmu účelu len do začiatku II. svetovej vojny. Cez vojnu tam bol sklad nábytku, a potom koncertná sieň, krátko divadlo, neskôr Park kultúry a oddychu mesta.

V osemdesiatych rokoch bola v budove aula Vysokej školy dopravnej a od roku 1990 kino Centrum, ktoré v roku 2010 prestalo fungovať. Židovská náboženská obec Žilina ako majiteľ potom viac ako rok hľadala zmysluplné využitie budovy, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou.


Od marca 2012 má synagógu v dlhodobom prenájme OZ Truc Sphérique za symbolické nájomné 1 euro za rok. OZ sa úspešne podarilo budovu opraviť, prestavať a vrátiť do podoby, v akej ju navrhol svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens. Marek Adamov, vedúca osobnosť OZ Truc Sphérique a hlavný organizátor prestavby, porozpráva príbeh o tom, ako sa rodila Nová synagóga, ktorá bola slávnostne otvorená v roku 2017.

Vstup zadarmo. Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku alebo na webovej stránke Rosenfeldovho paláca.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 22.06.2024 - 16:00


Prečítajte si viac: