Akú hudbu skladali ženy v 19. storočí? Do Žiliny prichádza nezvyčajná séria koncertov


Foto: Akú hudbu skladali ženy v 19. storočí? Do Žiliny prichádza nezvyčajná séria koncertov

Hlavnou myšlienkou projektu je zviditeľniť ženské skladateľské osobnosti v hudobnom romantizme a tiež ženu ako hudobníčku a jej vnímanie v konkrétnej dobe. Vedľajšia myšlienka má za cieľ dotknúť sa aj témy feminizmu v 19. storočí. Séria koncertov, ktorá sa odohrala v Bratislave aj v Banskej Bystrici, tentokrát pokračuje v Žiline.

Súčasťou projektu sú koncerty s dielami skladateliek programovo v komparácii ich manželských náprotivkov so zameraním na ich piesňovú tvorbu. Je takmer nemožné nevšimnúť si ich vzájomný vplyv na skladateľský odkaz. V Rosenfeldovom paláci sa už 20. júna o 19:00 pozrieme na tvorbu Almy Mahler a Gustava Mahlera.

Projekt má za cieľ vyzdvihnúť a vzbudiť záujem o hudobný odkaz žien najmä v 19. storočí, obohatiť akademickú a kultúrnu obec o nové vedomosti a podnety z hudobných dejín, skultivovať umelecko-hudobné prostredie a vzbudiť záujem o umelú pieseň, ktorá je na Slovensku žiaľ stále v úzadí.

Vystúpia Marco Manuel Bukovský, Martina Mojžišová a Bence Szabó. Vstup je zadarmo. Koncert je súčasťou projektu, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku alebo na webovej stránke Rosenfeldovho paláca.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 20.06.2024 - 19:00


Prečítajte si viac: