VIDEO: Pozrite sa, ako napreduje modernizácia železničného uzla Žilina


Foto: VIDEO: Pozrite sa, ako napreduje modernizácia železničného uzla Žilina Foto: youtube.com/EmBe

Modernizácia železničného uzla Žilina patrí medzi najvýznamnejšie a najväčšie investície do železníc v histórii našej krajiny. Jej hlavným cieľom je rekonštrukcia trate na úroveň, ktorá bude spĺňať európske kritériá. Hoci je trať medzi Žilinou a Čadcou súčasťou paneurópskeho koridoru, potrebné normy aktuálne nedosahuje.

Po ukončení modernizácie bude možné po koľajniciach jazdiť rýchlosťou do 120 kilometrov za hodinu a zrušia sa úrovňové železničné priecestia, ktoré boli na hlavnej trati. Obnovené budú aj trakčné vedenia, zavedie sa elektrický ohrev výhybiek a vybudujú sa bezkolízne peróny pre cestujúcich.

Celkovo je v pláne rekonštrukcia ôsmich železničných mostov a výstavba rovnakého počtu podchodov pre verejnosť a cestujúcich. Vzniknú tiež dve nové lávky pre chodcov a cyklistov. Projekt zvýši bezpečnosť, ale aj ekonomickú výhodnosť železničnej dopravy.


„Okrem dosiahnutia technických parametrov definovaných v dohodách AGC a AGTC je tiež potrebné odstrániť morálne zastaranú a nevyužívanú železničnú infraštruktúru v železničnej stanici Žilina, v Žilina – zriaďovacia stanica a v železničnej stanici Varín,“ píše na svojom webe zhotoviteľ.

Na projekt sa kvôli jeho veľkosti a významu upiera mnoho očí. Sleduje ho aj youtoubový kanál EmBe, ktorý sa venuje videodokumentácii železničných, diaľničných a iných stavieb a železničnej dopravy. Takto vyzerala modernizácia uzla v 24. týždni roka 2024.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: