Štvrtkové maľovanie so zaviazanými očami a výroba hmatového pexesa budú pripomienkou dôležitého zmyslu


Foto: Štvrtkové maľovanie so zaviazanými očami a výroba hmatového pexesa budú pripomienkou dôležitého zmyslu Foto: Považské múzeum

Od konca februára si môžete v kaplnke Budatínskeho hradu pozrieť výstavu Empatia – Mladý dizajn pre všetkých. Jej súčasťou sú práce študentov štyroch vysokých škôl umeleckého zamerania Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene a Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíne.

Ide o diela humanistického dizajnu, ktoré vznikli v spolupráci s odborníkmi z oblastí zdravotníctva, sociálnej starostlivosti, psychoterapie, výchovy a vzdelávania či v spolupráci dizajnéra s užívateľom. Produkty sú rôznorodé, či už z materiálového, typologického, ale aj užívateľského hľadiska. 

„Časť z nich sa zaoberá poruchami zraku, iné riešia poruchy pohybového ústrojenstva, rozvoj motoriky u detí, diagnostiku psychického stavu seniorov, achondropláziu a dva exponáty sú prevzaté z medzinárodného študentského projektu Long Life, venovanému fenoménu starnutia. Tému sprevádzajú aj umelecké autorské reflexie fyzického a psychického obmedzenia, ale na výstave nechýbajú ani odľahčenejšie a vtipne poňaté práce určené hlavne deťom,“ približuje kurátor Zdeno Hogh.


Súčasťou výstavy bude vo štvrtok 20. júna od 16:00 hod. aj workshop zameraný podobne ako výstava na tému zdravotného znevýhodnenia. Pripravené sú aktivity, ktoré budú deti vykonávať bez použitia zraku. 

„Dve konkrétne tvorivé aktivity sú pripomienkou zrakových porúch. Deti tak budú musieť zapojiť do svojej tvorivej činnosti iné zmysly ako zrak a tiež sa snažiť vopred odhadnúť s čím je potrebné počítať pri tvorbe vecí pre ľudí s týmto obmedzením,“ približuje Považské múzeum.

Workshop je vhodný pre deti od desať rokov, cena vstupu je tri eurá a kvôli obmedzenej kapacite je vhodné sa vopred objednať na telefónnom čísle 0907 108 659. Múzeum prosí návštevníkov o prinesenie vlastných šatiek na zaviazanie očí. 

Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo
Miesto: Budatínsky hrad
Dátum: 20.06.2024 - 16:00


Prečítajte si viac: