Malá Miška z Kotešovej sporí na to, aby kúpila jedlo ľuďom v núdzi. V Bistre Kámo pomáhajú aj zákazníci


Foto: Malá Miška z Kotešovej sporí na to, aby kúpila jedlo ľuďom v núdzi. V Bistre Kámo pomáhajú aj zákazníci Foto: Facebook/Bistro KÁMO Ilava - rýchle občerstvenie

V Ilave už niekoľko rokov funguje malá a na prvý pohľad nenápadná prevádzka, ktorú pozná celé Slovensko. Bistro Kámo sa preslávilo nezištnou pomocou ľuďom v núdzi. Pomocnú ruku ako prvý natiahol majiteľ, no postupne sa k nemu pripojili aj zákazníci.

Obyvatelia Ilavy, ktorí sa ocitli v zlej finančnej situácii, ľudia bez domova, ale aj seniori či mamičky s deťmi z bistra nikdy neodídu hladní. Stará sa o to majiteľ prevádzky Tibor Meliš, ktorý núdznym zároveň ponúka bezplatný nocľah počas tuhých zím či sociálny ekologický šatník. Okrem toho dáva prácu zdravotne znevýhodneným zamestnancom.

Dobročinný príbeh Bistra Kámo začal polievkou, ktorú ľuďom bez domova servírovalo zadarmo. Keď si to všimli zákazníci, začali pri svojich účtoch nechávať peniaze navyše, aby v tejto činnosti mohlo bistro pokračovať.

Jeho majiteľ neskôr vymyslel systém, ktorý funguje dodnes. Každý, kto chce pomôcť, môže vopred zaplatiť za jedlo pre tých, ktorí to potrebujú. Bloček sa následne pripne na nástenku pred prevádzkou, na ktorej sa vyníma nápis JEDLO ZADARMO. Hladní ľudia si vďaka tomu môžu vybrať, na čo majú chuť.


Na to, aby takýmto spôsobom pomohli osobám v ťažkej situácii, cestujú do Ilavy ľudia z celého Slovenska. Nedávno sa v bistre zastavila aj rodinka z Kotešovej (Manželia Martin a Mária s malou dcérkou Miškou), ktorá dojala majiteľa.

„Úžasné na tom bolo, to že všetko mali schválené od dcérky Mišky. Dokonca nám rodičia prezradili, že Miška šetrí do šporkasy, aby mohla opäť prísť a pomôcť ľuďom v núdzi. Ďakujeme pán Martin a ďakujeme aj celej Vašej úžasnej rodinke,“ napísalo bistro na svojej sociálnej sieti.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: