Z linky kórejskej automobilky pri Žiline zišlo 5-miliónte auto. Kto je jeho majiteľom?


Foto: Z linky kórejskej automobilky pri Žiline zišlo 5-miliónte auto. Kto je jeho majiteľom? Foto: Kia Slovakia s. r. o.

Kia Slovakia dosiahla ďalší veľký míľnik. Z linky výrobcu pri Žiline zišlo v utorok 4. júna 5-miliónte auto v poradí. Jubilejným vozidlom je model Sportage HEV pre zákazníka zo Slovenska. V počte vozidiel tak automobilka fungujúca už 20 rokov postupne dobieha počet obyvateľov Slovenska. 

„Ďakujem predovšetkým našim zamestnancom, dodávateľom a partnerom za ich úsilie a zanietenosť. Najmä vďaka nim sa nám podarilo počas celého pôsobenia v Tepličke nad Váhom nielen vyrobiť päť miliónov vozidiel, ale aj prekonať zložité obdobia počas pandémie či pri nedostatku dielov,” uviedol prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti Kia Slovakia Geon Won Shin.

Medzi piatimi miliónmi vyrobených vozidiel prevažujú modely Sportage, ktorý v Kia Slovakia vyrábajú od druhej generácie. Predstavuje 2,5 milióna vyrobených kusov. Tesne za ním nasledujú modely Ceed a zostávajúcu časť tvoria Kia Venga a Hyundai ix35, ktoré sa už v súčasnosti nevyrábajú. 


Kia Slovakia aktuálne vyrába denne takmer 1 500 vozidiel Ceed a Sportage. Autá boli od spustenia výroby exportované celkovo do 109 krajín, najviac z nich však smeruje do Veľkej Británie, Nemecka a Španielska. O elektrifikované autá majú zase najvýraznejší záujem vo Veľkej Británii, Francúzsku, Španielsku a Švédsku.

Počas svojho pôsobenia sa Kia Slovakia zaradila medzi najväčších zamestnávateľov, výrobcov, exportérov a platcov daní na Slovensku. Celková hodnota investícií automobilky na Slovensku dodnes presiahla 2,3 miliardy eur a len na dani z príjmov právnických osôb doteraz do štátnej kasy zaplatila viac ako 830 miliónov eur

Automobilka v Tepličke nad Váhom si dlhodobo drží stály počet zamestnancov. Ich priemerný vek je 40 rokov, pričom priemerná dĺžka zamestnania v závode je 11 rokov. Priemerná mzda výrobných zamestnancov v minulom roku prekonala úroveň 2 400 eur. V prípade nového zamestnanca priemerná mzda vrátane bonusov a príplatkov presahuje po odpracovaní 12 mesiacov 1 800 eur.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: