Dnes na Žilinský kraj udrú búrky, výstraha platí na 27 hodín! Čakajte krúpy, povodne a polámané stromy


Foto: Dnes na Žilinský kraj udrú búrky, výstraha platí na 27 hodín! Čakajte krúpy, povodne a polámané stromy Foto: Ilustračné foto/pixabay.com

Žilinský kraj celý uplynulý týždeň sužoval dážď, krúpy a silný vietor. Búrlivé počasie má však pokračovať aj dnes. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami, ktoré hrozia počas takmer 30 hodín.

Varovanie platí pre všetky okresy nášho kraja od dnes 3. júna od 16:00 hod. do zajtra 4. júna do 20:00 hod. Búrky majú byť spojené s prudkým lejakom, ktorý dosiahne intenzitu 20 až 30 milimetrov za pol hodinu. V niektorých oblastiach bude dážď ešte výdatnejší - úhrn zrážok tam môže dosiahnuť až 60 milimetrov.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ informujú meteorológovia.


Tak, ako počas každej búrky, aj počas najbližších hodín hrozia škody spôsobené silným vetrom a popadanými stromami, ako aj intenzívne krupobitie. Keďže sa počasie nemá zlepšiť počas 27 hodín, je tu vážne riziko vzostupu vodných hladín a následných povodní.

V Žiline môžu byť opäť vytopené dôležité cesty, podchody, pivnice a iné nižšie položené miesta.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: