Búrkam ešte nie je koniec. Lejak, krúpy a silný vietor udrú na Žilinský kraj opäť zajtra


Foto: Búrkam ešte nie je koniec. Lejak, krúpy a silný vietor udrú na Žilinský kraj opäť zajtra Foto: Facebook

Žilinský kraj v uplynulých dňoch potrápilo už niekoľko silných búrok. V pondelok 27. mája náhle zrážky spôsobili zatopenie viacerých dôležitých ciest a nižšie položených lokalít v Žiline, krúpy zas miestnym obyvateľom poškodili lak na vozidlách.

Búrlivé počasie však podľa meteorológov ešte nekončí. Na stredu 29. mája vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ďalšie výstrahy prvého stupňa pre takmer celý kraj, ktoré platia od 12:00 hod. do 19:00 hod. večer.

V okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Martin, Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš a Ružomberok sa treba pripraviť na prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za pol hodinu a nárazový vietor s rýchlosťou 18 až 23 metrov za sekundu.

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ píše SHMÚ.

Meteorológovia varujú pred možnými záplavami, polámanými stromami, strhnutými strechami či poškodenou vegetáciou. Obzvlášť opatrní by mali byť vodiči - v daždi je horšia viditeľnosť a súvislá vrstva krúp na vozovke môže zmeniť jej vlastnosti.

Prečítajte si viac: