Najprv pokazená výhybka, teraz menia koľajnice. Čo spôsobuje časté výluky smerom na Rajec?


Foto: Najprv pokazená výhybka, teraz menia koľajnice. Čo spôsobuje časté výluky smerom na Rajec? Foto: www.zeleznicnastanica.sk - Petr Štaffa

Na železničnej trati v úseku Žilina - Lietavská Lúčka - Rajec dochádza v posledných týždňoch k častým výlukám. Tie prebiehajú aj v týchto dňoch, od utorka 28. mája do piatka 31. mája. Cestujúci sú tak namiesto vlakov prepravení autobusmi, čo sa nezaobíde bez komplikácií či meškania spojov. 

Dôvodom výluky sú podľa Železničnej spoločnosti Slovensko práce, ktoré by mali priniesť spoľahlivejšiu a bezpečnejšiu železničnú dopravu. Na čom konkrétne však železničiari pracujú? Podľa hovorkyne ŽSR Vladimíry Bahýlovej to v uplynulých týždňoch bola predovšetkým výhybka v Lietavskej Lúčke.

„V mesiaci apríl išlo o výluku na zlepšenie stavu železničnej infraštruktúry, kde sa nahrádzala dožitá výhybka v ŽST Lietavská Lúčka. Tento týždeň prebiehajú výluky zamerané na výmenu koľajníc, ich zváranie, kosenie a výruby porastov,“ uviedla s tým, že ďalšie výluky sú plánované približne o mesiac.

Na predmetnom úseku trate podľa nej dochádza každoročne približne k rovnakému množstvu výluk. Tie sú potrebné na vykonanie pravidelnej údržby a opráv železničnej infraštruktúry. Výluky, ktoré aktuálne prebiehajú, nasledujú postupne v úsekoch Žilina – Bytčica, Bytčica – Lietavská Lúčka a Lietavská Lúčka – Rajec.

Prečítajte si viac: