FOTO: Chceš sa cítiť ako šľachtic či šľachtičná? V Turci je na predaj ďalší historický kaštieľ


FOTO: Chceš sa cítiť ako šľachtic či šľachtičná? V Turci je na predaj ďalší historický kaštieľ
Galéria: 3 fotky
Foto: Jana Lacková

Turčianska obec Necpaly sa môže pýšiť štyrma historickými kaštieľmi, ktoré sa nachádzajú priamo v centre obce. Obyvateľom dodnes pripomínajú životy hospodársky najsilnejších rodín z dávnych čias. Z ich honosných sídiel sa však rokmi stali stavby, ktoré postupne chátrajú.

Pred viac ako rokom sa jeden z kaštieľov objavil v inzerátoch na realitnom trhu. Stredoveká gotická kúria z kameňa však hľadá svojho nového majiteľa dodnes. Najnovšie sa k nej pridala aj ďalšia susediaca historická stavba. Modrý kaštieľ v minulosti patril rodine Justhovcov, ktorá vlastnila obec od roku 1479. Stavba vyrástla v juhozápadnej časti námestia v 17. storočí. 

„Názov získal podľa svetlomodrej barokovo-klasicistickej fasády, ktorú získal pri úpravách v druhej polovici 18. storočia. Po vzniku samostatného Československa bol kaštieľ zoštátnený a upravený na potreby detského domova. Po odchode detského domova zostal kaštieľ opustený a nevyužívaný,“ informuje obec na webovej stránke.


Na hlavnom priečelí budovy môžeme vidieť bohaté dekoratívne hlavice, okná so šambránami a nadokennými rímsami. V interiéri sa vynímajú zaklenuté barokové klenby s lunetovými výsečami. Jednotlivé miestnosti slúžili ako hlavná sála, prijímacie salóniky, pracovne a izby pre šľachtu.

Kaštieľ sa predáva v pôvodnom stave, rekonštrukciou stihla prejsť iba strecha. Objekt pozostáva z pivnice, prízemného podlažia, prvého nadzemného podlažia a podkrovia. Prislúcha k nemu pozemok s rozlohou 3324 m². Vo dvore sa nachádza ďalšia stavba, pôvodne využívaná ako kotolňa, a v pivnici nájdete aj studňu. 

Aj napriek tomu, že ide o národnú kultúrnu pamiatku, by sme mohli povedať, že kaštieľ je v pomerne zlom stave. Niet však pochýb o tom, že historický objekt v sebe skrýva potenciál, ktorý čaká už len na to, kým sa dostane do správnych rúk. Nový majiteľ ho môže mať za 179-tisíc eur.


Podporte nezávislé spravodajstvo a získajte web bez reklám.

Podporiť

Dočítať článok zadarmo


Prečítajte si viac: