Cyklotrasy chcú rozšíriť aj smerom na Rajec či Kysuce. Samosprávam bráni odpor občanov


Foto: Cyklotrasy chcú rozšíriť aj smerom na Rajec či Kysuce. Samosprávam bráni odpor občanov Foto: Ilustračné/ŽSK

V stredu 15. mája sa na Mestskom úrade v Žiline konalo stretnutie, kde boli predstavené plány na rozšírenie a zlepšenie cyklistickej infraštruktúry v regióne. Okrem primátora Petra Fiabáne sa rokovania zúčastnila aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová a zástupcovia lokálnych organizácií cestovného ruchu.

Na stretnutí si vymenili informácie týkajúce sa procesu prípravy a realizácie cyklotrás na území mesta a jeho okolia. „Náš región má veľký potenciál na budovanie kvalitných cyklotrás. Prepojenie viacerými smermi ho môže ešte viac zatraktívniť pre turistov i domácich. Teší ma, že v podobnom názore sme sa navzájom utvrdili aj na stretnutí, ktoré sa z iniciatívy mesta konalo vôbec po prvýkrát,“ uviedol primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.

Jedným z takýchto projektov je Vážska cyklotrasa, ktorá má prepojiť hranice Trenčianskeho kraja pri Bytči s Turcom, Oravou a Liptovom. Diskutovalo sa však aj o trase, ktorá spojí mesto Žilina s Rajeckými Teplicami. Veľmi očakávaným je aj prepojenie Žilina-Brodno-Kysucké Nové Mesto-Dunajov. Zúčastnení na stretnutí preberali aj možnosti na rozšírenie už existujúceho cyklochodníka Žilina-Terchová.„Účelom stretnutia bolo nielen vzájomné informovanie o aktuálnom stave všetkých pripravovaných projektov na budovanie cyklotrás, ktoré prepoja mesto s jeho okolím. Tiež sme diskutovali o otázkach, ktoré musia samosprávy riešiť. Podobne, ako pri iných investíciách, najčastejšie k nim patrí majetkové vysporiadanie pozemkov a silný odpor niektorých občanov,“ objasnil žilinský primátor.

Napriek tomu sa na stretnutí dohodli, že vyvinú maximálne úsilie, aby tieto projekty boli dotiahnuté do konca v priebehu najbližších rokov. Cyklotrasy umožnia nielen bezpečný rekreačný pohyb cyklistom, ale zároveň zlepšia podmienky pre tých, ktorí preferujú iné spôsoby dopravy napríklad do práce, vďaka čomu sa odbremenia cestné komunikácie. Ďalšie stretnutie je naplánované na jeseň tohto roka.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: