Oslávte Deň detí na hrade Strečno


Foto: Oslávte Deň detí na hrade Strečno
Galéria: 4 fotky
Foto: archív Považského múzea

V nedeľu 2. júna 2024 budeme na hrade Strečno oslavovať. Na tradičnom podujatí Deň detí si okrem sviatku pre všetky malé i veľké deti pripomenieme aj 415. výročie narodenia Žofie Bosniakovej. 

Svätica zo Strečna

Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho, je nepochybne najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. V krypte hradu je umiestnená replika jej tela a pamiatka na túto výnimočnú ženu je tak súčasťou stálej expozície v hradnej kaplnke. 

Rozprávková cesta hradom

Tento rok bude podujatie Deň detí na hrade Strečno spestrené aktivitami spojenými so známou rozprávkou. „Návštevníkov čaká cesta hradom inšpirovaná rozprávkou Sedem zhavranených bratov. Deti sa tak stanú súčasťou príbehu a prostredníctvom rôznych úloh budú pomáhať Bohdanke zachrániť svojich zakliatych bratov. Stretnú sa s bylinkárkou, princom, vyskúšajú si svoju zručnosť, kreativitu aj vytrvalosť,“ približuje kultúrna manažérka Sabina Pavlíková. 

Pestrý program na nádvorí

Po dobrodružnej ceste hradom sa môžu všetci tešiť na veselicu, ktorá bude prebiehať na hlavnom nádvorí. Chýbať nebudú šermiarske a tanečné vystúpenia v podaní skupiny historického šermu Wagus, vystúpi tiež Divadlo na predmestí s predstavením Danka a Janka a svoju šikovnosť ukážu aj Sokoliari sv. Bavona. O ukážku stredovekej kuchyne sa postará Cech Terra de Selinan.

Hrad bude otvorený od 9:00 do 17:00, základné vstupné je 10 eur a zľavnené 5 eur. V stredovekej dedine Paseka si návštevníci môžu kúpiť rôzne remeselné výrobky.

Miesto: Hrad Strečno
Dátum: 02.06.2024 - 09:00    17:00
Prečítajte si viac: