Po Žiline si na reklamný smog posvieti aj Ružomberok. Takúto stratégiu mesto zvolilo


Foto: Po Žiline si na reklamný smog posvieti aj Ružomberok. Takúto stratégiu mesto zvolilo Foto: Mesto Ružomberok

Mesto Žilina sa už dlhodobo snaží o reguláciu vizuálnej reklamy na verejných priestranstvách. K boju o mesto, ktoré by nebolo zahltené reklamným smogom, sa teraz pridáva aj Ružomberok. Informuje tak na sociálnej sieti.

„Ak prevádzkujete, vlastníte reklamné zariadenie či stavbu, prípadne prenajímate priestor, kde je umiestnená, mali by ste zbystriť pozornosť. Mesto Ružomberok bude od júla tohto roka odstraňovať všetky nelegálne reklamné stavby a zariadenia,“ uvádza samospráva. 

Novela stavebného zákona totiž sprísnila zákonnú reguláciu povoľovania reklamnej stavby a ruší možnosť jej dodatočného povolenia. To znamená, že nelegálne prvky, čierne stavby a reklamy bez platných povolení, zmlúv a vlastníkov nie je možné spätne zlegalizovať. Do 30. júna preto mesto nebude proaktívne vystupovať voči nelegálne umiestneným a prevádzkovaným reklamným stavbám v prípade, ak nepôjde o podnet od tretích osôb. „Vytvoriť tým chceme priestor pre jednotlivcov či súkromné spoločnosti, ktoré nelegálne reklamné stavby prevádzkujú, aby sami do konca júna proaktívne pristúpili k ich odstráneniu,“ informuje samospráva. 

Reklamu musí vlastník bezodkladne odstrániť na vlastné náklady. V prípade, ak reklama vlastníka nemá alebo ju vlastník sám neodstráni, mesto udelí pokutu a odstránená bude na náklady mesta. Spätne sa však bude uplatňovať náhrada nákladov na odstránenie.

Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: