Policajti môžu mať vyššie platy. Vláda si chce udržať aktuálnych a prilákať do služby nových


Foto: Policajti môžu mať vyššie platy. Vláda si chce udržať aktuálnych a prilákať do služby nových Foto: minv.sk

Vláda má v úmysle prilákať do služby nových policajtov a zamestnancov bezpečnostných zložiek. Policajtov, príslušníkov Slovenskej informačnej služby či Zboru väzenskej a justičnej stráže chce motivovať vyššími platmi, informuje RTVS.

Mzdy príslušníkov bezpečnostných zložiek by sa mohli pravidelne zvyšovať podľa pripravovaného platového automatu. Má ísť o jedno z opatrení na riešenie začínajúceho kritického nedostatku personálu. „Aktuálne nám chýba v polícii 2 650 policajtov a tieto čísla sa každým rokom prehlbujú. Treba prijímať opatrenia, aby sme tento stav postupne zlepšovali,“ uviedol podpredseda Odborového zväzu polície v SR Roman Laco.

Podľa policajných odborov budúcich policajtov neláka práca s ľuďmi a nízke platové ohodnotenie. „Platy policajtov nie sú až také lukratívne, aby prichádzali noví záujemcovia do Policajného zboru. Nástupný plat policajta sa v hrubom pohybuje okolo 1 200 až 1 300 eur. Nesmieme podnikať, nesmieme štrajkovať,“ dodal Laco.

Podľa platového automatu by sa mzdy príslušníkov bezpečnostných zložiek mohli zvyšovať pravidelne každý rok v rovnakej výške, ako rástla priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve SR za predchádzajúci kalendárny rok, najmenej vo výške jedného percenta. Navrhovaný platový automat je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

 

Prečítajte si viac: