Mamička z Liptova priviedla syna na svet anonymne. Meno mu musel prideliť súd


Foto: Mamička z Liptova priviedla syna na svet anonymne. Meno mu musel prideliť súd Foto: ilustračné - pixabay

Tehotenstvo nemusí byť pre každú ženu darom. Aj keď sa o tom často nehovorí, sú medzi nami aj také, pre ktoré starostlivosť o bábätko predstavuje najmä obavy. Ak sa žena rozhodne, že dieťa nechce, ale ani nechce ísť na potrat, môže využiť možnosť utajeného pôrodu.

Svoje dieťa tak na svet privedie anonymne a dieťatko si môžu adoptovať milujúci rodičia. Čo sa však deje s novorodencom, ktorého matka prijala takéto neľahké rozhodnutie?

Starostlivosť ihneď po pôrode manažuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. O dieťatko sa postará personál pôrodnice a neskôr aj detského oddelenia. Dieťa od svojich biologických rodičov nedostane ani len meno a priezvisko. To mu pridelí až súd.

Takýmto prípadom sa 7. mája zaoberal Okresný súd v Liptovskom Mikuláši. Ako je uvedené v rozhodnutiach súdu, matka priviedla v apríli tohto roka na svet malého chlapčeka, ktorého po pôrode zanechala v zdravotníckom zariadení. Využila možnosť utajeného pôrodu, pričom otec dieťaťa bol takisto neznámy.


Matričný úrad v Liptovskom Mikuláši preto spracoval podnet na určenie mena a priezviska pre narodeného chlapca. Súd dieťatku pridelil rodné číslo a zapísal ho do matriky. Aké krstné meno novorodenec dostal, nebolo v rozhodnutí zverejnené. Jeho priezvisko „Lipták“ však bude navždy niesť odkaz na región, v ktorom prišiel na svet. 

Na Liptove nejde o prvý prípad, kedy sa matka rozhodla svojho dieťatka vzdať. V januári tohto roka našli v ružomberkom hniezde záchrany starostlivo zabelené a čisté dievčatko. Dostalo tak šancu na nový život, v ktorom bude obklopené láskou a milujúcimi ľuďmi. 


Slobodné a nezávislé médiá sú kľúčové pre demokraciu. Nepodliehajú vplyvu politikov ani záujmových skupín, čo im umožňuje objektívne a pravdivo informovať verejnosť.

Podpora slobodných médií je investíciou do transparentnej a spravodlivej spoločnosti.

Podporiť nezávislé spravodajstvo

Dočítať článok zadarmo

Prečítajte si viac: